Хедж фондовете носят повече ползи, отколкото рискове за пазара на облигации, според анализатори

 Хедж фондовете носят повече ползи, отколкото рискове за пазара на облигации, според анализатори

Хедж фондовете стават все по-активни на европейските пазари на облигации и досега са донесли със себе си повече ползи, отколкото рискове, каза ръководителят на агенцията за управление на дълга на Италия Давиде Яковони, цитиран от Ройтерс.

Хедж фондовете се превърнаха в доминиращи играчи на пазара на държавни облигации в еврозоната. Те представляват над половината от обемите на търговия на водещата електронна платформа Tradeweb миналата година и играят основна роля в редовните продажби на държавен дълг, съобщи Ройтерс през март.

Но това повдигна и въпроси относно рисковете, които те представляват, тъй като хедж фондовете, за разлика от банките, назначени от правителствата за първични дилъри, нямат задължение да търгуват с държавни облигации в добри и лоши времена.

„Засега мисля, че получаваме повече ползи, отколкото рискове“, каза Яковони, който е натоварен да наблюдава заемите на Италия, на конференция на Асоциацията за финансови пазари в Европа в Брюксел.

„Това е нещо, с което трябва да се справим, опитвайки се да балансираме рисковете и ползите.“

Хедж фондовете играят още по-голяма роля на италианския пазар. Докладите на Reuters показват, че те представляват две трети от обемите на търговия на Италия в Tradeweb.

„С течение на времето научаваме, че не можете просто да категоризирате хедж фондовете в едно цяло“, каза Яковони, отбелязвайки, че тези инвеститори използват различни стратегии.

„Така че със сигурност, когато става дума за големите, трябва да ги познавате и трябва да разбирате техните стратегии“, каза той.

Оливие Пухал, старши съветник на главния финансов директор на Европейския механизъм за стабилност, каза, че хедж фондовете осигуряват повече обеми на търговия, което прави пазара по-ефективен.

Но той също каза на присъстващите на конференцията, че има рискове от нарастващото господство на краткосрочните инвеститори.

„Хедж фондовете нямат ангажименти, нямат стимули да останат на пазара“, каза той. „В случай на пазарни сътресения, те са първите, които се оттеглят, когато ситуацията стане трудна, увеличавайки волатилността, тъй като намаляват позицията си или излизат от пазара.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Astronomer подаде оставка, след като бе забелязан да прегръща и целува негова служителка на концерт на Coldplay
Поредица от мощни трусове с магнитуд над 6,0 бяха регистрирани в руския регион Камчатка
Росен Желязков: Начело с ГЕРБ не може да има друг модел на коалиционно управление и политики
Причините, поради която повечето служители напускат
Износът на редкоземни магнити от Китай за САЩ се увеличава значително през юни
Иран твърди, че е подменил въздушната си отбрана, повредена по време на конфликта с Израел през юни
Папа Лъв осъди „варварството на войната“ след израелски удар по католическа църква в Газа
Специалната прокуратура на Южна Корея поиска съдебна заповед за арест на началника на звеното за дронове