Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститорите търсят нови пазарни ниши

След месец на политически сътресения в САЩ, които повишиха рисковете пред икономическия растеж в Европа, инвеститорите започнаха да обръщат внимание към по-нишови пазари като валутите на Латинска Америка и акциите на компании за добив на злато в опит да избегнат напрежението от търговските конфликти.
След като „бомбата“ на президента Доналд Тръмп от 2 април разклати американските акции и долара, европейските акции, които първоначално привлякоха капитали, също бяха ударени от рязкото поскъпване на еврото, което застрашава износа. Докато плановете за бюджета на Тръмп продължават да разклащат доверието, а европейската индустрия се готви за наплив от евтин китайски внос, големи глобални инвеститори заявиха, че традиционно волатилните развиващи се пазари и по-екзотични кредитни инструменти изглеждат относително по-сигурни към момента.
„Очакваме рискът и волатилността на активите от развиващите се и развитите пазари да се изравнят,“ каза Шаниел Рамджий, съ-ръководител на мултиасет звеното в Pictet Asset Management. Той сподели, че през този месец е закупил дълг в местна валута на Бразилия и акции на австралийски и канадски компании за добив на злато, като вярва, че акциите от развиващите се пазари ще изпреварят европейските, тъй като капиталите продължават да изтичат от САЩ.
Главният инвестиционен директор на Principal Asset Management Майк Гусей допълни, че с оглед напрежението върху традиционните „сигурни убежища“ като американските облигации, секюритизираните дългове, частното кредитиране и облигациите от развиващи се пазари предлагат „атрактивни възможности с коригирано за риск възнаграждение“.
Ограничен избор
След години на струпване на капитали в американски активи, инвеститорите вече нямат единодушие къде да насочат средствата си. Според проучване на JPMorgan сред 1000 участници на последните срещи на МВФ и Световната банка, една четвърт предпочитат кеш. Развиващите се пазари са вторият най-предпочитан избор, въпреки рисковете, които евентуална рецесия в САЩ носи за тях.
Докато акциите на Уолстрийт падат за трети пореден месец, доларът достига тригодишно дъно, а ръстът на еврото с 10% за два месеца стопира възхода на европейските борси. В същото време по-малки и считани за рискови пазари отбелязват ръст. Мексиканските акции нараснаха с почти 14% през април, а индексът на валутите от Латинска Америка е с ръст от 12% от началото на годината.
Портфолио мениджърът на Fidelity International Иън Самсън прогнозира, че американските активи ще останат „много, много волатилни“, докато перспективите за растеж в Европа избледняват, а пазарните оценки вече не са атрактивни.
Bank of America изчислява, че европейските акции може да загубят още 10% в идните месеци, след като вече паднаха с 2% през април.
Самсън посочи Индия като своя фаворит, където подобряващите се търговски отношения със САЩ привличат външни инвеститори въпреки напрежението с Пакистан. Гейбриъл Сакс от Aberdeen също отбеляза, че харесва акциите на Саудитска Арабия, които поскъпнаха с 6% през последните три седмици след като Тръмп наложи минимум 10% мито върху вноса от петролното кралство.
Стрес при сигурните убежища
Йената поскъпна с над 4% спрямо долара този месец, златото удари рекорд от 3500 долара за унция, а доходността по десетгодишните германски облигации падна до 195 базисни пункта под тази на американските облигации.
„Обемът на капитали, който изтича от САЩ, е твърде голям за „сигурните убежища“, в които се насочва,“ коментира портфолио мениджърът на Goshawk Asset Management Саймън Еделстън.
Morgan Stanley отбелязва, че предлагането на държавни облигации с висок рейтинг извън САЩ е близо до рекордно ниски нива, което означава, че еврото ще продължи да поскъпва.
„Укрепването на еврото ще задълбочи негативния ефект от по-високите мита върху износа и ще влоши перспективите за растеж в региона,“ коментира Майкъл Сивитър от Invesco.
В същото време CNBC съобщи, че след месец на непредсказуеми обрати в световните пазари, някои инвеститори очакват фокусът върху европейските отбранителни разходи отново да се върне.
„Моята прогноза е, че в рамките на няколко месеца настоящата комбинация от политики в САЩ ще бъде променена, а глобалното желание да се инвестира по-малко в САЩ ще бъде добра новина за Европа,“ каза Джъстин Джуел от Ninety One.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.