Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Италианските облигации са готови за печалби за сметка на Германия и Франция през 2025 г.
Нетипичната политическа стабилност на Италия вероятно ще повиши нейните държавни облигации през следващата година, според анализатори, тъй като несигурността около Германия и Франция подкопава доверието на инвеститорите в тях, предаде Ройтерс.
Въпреки че повечето от рисковете, които направиха италианските облигации най-високодоходните в еврозоната, остават, пазарите засега са фокусирани върху възможностите, които може да предложи дълговият пазар на Рим от 2,5 трилиона евро (2,62 трилиона долара), един от най-големите в света.
Въпреки че третата по големина икономика в еврозоната е спряла и нейната купчина дългове - втората по големина във валутния блок - се очаква да нарасне още повече през 2026 г., за много инвеститори конфликтът между Франция и Германия изглежда по-непосредствен.
„Италия вече не се смята за болния човек на Европа“, каза Кристофър Дембик, старши инвестиционен съветник в Pictet AM.
Докато това мнение надделява, Италия ще се радва на по-ниски разходи по дълга. Залозите са високи, като Рим вероятно ще продаде средносрочни и дългосрочни облигации за 300 до 310 милиарда евро през следващата година.
Разликата в доходността между референтните обилигации на Италия и германските облигации намаля този месец до повече от тригодишно дъно. И тъй като Германия е близо до рецесия, специалистите по облигации очакват тази тенденция да продължи и може би да се ускори.
Пазарите също така разглеждат сравнително високодоходните BTP на Италия като привлекателна алтернатива на френските високодоходни облигации (OAT), докато Париж се бори с бюджетни и политически катаклизми.
По-специално японските инвеститори сега преминават от френски към италиански дълг, каза Дембик.
Рискове
Италианското правителство е под нареждане на ЕС да намали дефицита си, но пазарите смятат ограниченията, планирани от премиера Джорджия Мелони, твърдо на власт след две години управление, като по-убедителни от хаоса във Франция. Със свиването на спредовете на доходността в еврозоната, Алтея Спинози, ръководител на стратегията за фиксиран доход в Saxo Bank, каза, че вече е възможно "немислимо" стесняване на спреда BTP-Bund до нула.
Попътните ветрове обаче биха могли да изкарат от курса такъв сценарий. Отслабващата икономика на Италия може да подкопае обещаната фискална консолидация, намаляващата доходност поради намаляване на лихвените проценти от ЕЦБ може да направи италианските книжа по-малко привлекателни или връщането към глобалните настроения за избягване на риска може да удари BTP. Друг риск е самата Франция, каза Аймерик Гуеди, съуправител на френската фирма за управление на активи Carmignac, пред Reuters. „Досега френската политическа и фискална криза не е оказала влияние върху по-широките европейски спредове, но ако се ускори и се превърне във финансова криза, тогава BTP няма да бъдат имунизирани“, каза Гуеди. И докато повечето анализатори прогнозират твърдо търсене на BTP до 2025 г., малцина споделят сценария на Спинози. Стратегът на UniCredit Франческо Мария Ди Бела каза, че спредът BTP-Bund, който се движеше около 115 базисни пункта в сряда, е малко вероятно да падне под 100 базисни точки.
Германия, засегната от индустриален спад, който може да се влоши поради митата, обещани от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, е на път за втора поредна година на икономическо свиване през 2024 г., като предстоят избори през февруари.
Оценки
Междувременно агенциите за кредитен рейтинг биха могли да играят значителна роля през 2025 г., казаха анализатори, като прогнозирането на по-тесни спредове може да предизвика повишения за Италия и други периферни страни. „Агенциите може да открият, че е по-лесно да награждават, отколкото да наказват“, каза Филипо Мормандо, стратег за фиксиран доход на BBVA.
Fitch и DBRS повишиха перспективата на Италия до положителна през октомври, като оставиха рейтинга ѝ непроменен. Moody's, която неочаквано понижи рейтинга на Франция този месец, все още оценява Рим само с една степен над боклука, но със стабилна перспектива.
Друг важен фактор, определящ съдбата на Италия, ще бъде дали тя може да продължи да изпълнява „основните етапи и цели“ на политиката за получаване на десетки милиарди евро от Фонда на Европейския съюз за възстановяване след COVID-19, казват анализатори.
Досега Рим се квалифицира за редовни вноски, но се представя по-слабо при продуктивното им инвестиране.
„Растежът през 2025 г. ще зависи изключително от това колко добре се изразходват парите от Фонда за възстановяване“, каза старши икономистът на ING Паоло Пицоли.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.