Измамници обират британци от името на финансовия регулатор

Измамници обират британци от името на финансовия регулатор

Измамници обират британци от името на финансовия регулатор

Финансовият регулатор на Великобритания предупреди за нарастващ брой измамници, които се представят за  служители на надзорния орган, съобщи BBC. Органът за контрол на финансовото поведение (FCA) заяви, че имитаторите имат за цел да накарат хората да предадат пари или чувствителна информация, като ПИН кодове и пароли за банкови сметки. От началото на годината гражданите са съобщили на контактния център на FCA за повече от 7700 случая на този вид измами.

Съобщенията за измами са се увеличили повече от два пъти от 2021 г. насам, съобщиха от FCA.

Често използвана тактика от измамниците е да казват на хората, че им се дължи обезщетение, и след това да поискат банкови данни или такса за обработка, за да организират "плащането".

FCA заяви, че не се свързва с хората по този начин и че всеки, на когото е поискана лична информация, трябва да остави телефона или да игнорира имейла.

Стив Смарт, изпълнителен директор на отдел "Правоприлагане" във FCA, призова всеки, който се опасява, че с него се е свързал измамник, да провери уебсайта на FCA.

FCA заяви, че "засилва" контрола си върху измамите, тъй като бюджетите на домакинствата са свити от нарастващите разходи за живот.

Това се случва, след като браншовата група UK Finance установи, че през 2022 г. в Обединеното кралство са били загубени 1,2 млрд. което се равнява на 2300 паунда всяка минута, като най-често срещаните измами са свързани с платежни карти.

Тази година правителството публикува нова стратегия за борба с измамите, която ще включва разрешаване на банките да забавят обработката на плащанията за по-дълъг период от време, за да се даде възможност за разследване на подозрителни плащания.

FCA заяви, че работи съвместно с правителството за забрана на "студените" обаждания за всички потребителски финансови услуги и продукти. Това би означавало, че например продавач не може да ви се обади, за да ви продаде какъвто и да е вид застраховка, като например застраховка срещу злополука или застраховка на дома.

Регулаторният орган заяви още , че се свързва с него за различни видове финансови измами, като например измамите, при които измамници се обаждат на инвеститорите и им предлагат безполезни, надценени или дори несъществуващи акции или облигации.

Подали сигнали до  регулатора съобщават също така, че са убеждавани да инвестират в несъществуващи цифрови валути или криптовалути, които според регулатора са широко нерегулиран и високорисков сектор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ