Изследване: Държавните облигации на САЩ не са сигурният залог, какъвто бяха някога

Изследване: Държавните облигации на САЩ не са сигурният залог, какъвто бяха някога

Дълго време представяни като най-сигурното убежище сред държавните ценни книжа, поведението на държавните облигации на САЩ по време на и след пандемията от COVID-19 поставя този етикет под въпрос, като представянето им предполага, че те не са много по-различни от дълга, емитиран от Германия, Великобритания, Франция или пък големи корпорации, пише Ройтерс.

Това е ключовото откритие на ново изследване, представено на годишната конференция на Фед в Джаксън Хол, Уайоминг. Това отразява  промяната в поведението на инвеститорите през този период и повдига въпроси относно „прекомерната привилегия“, на която правителството на САЩ отдавна се е радвало на световния пазар.

Това е навременен въпрос, като се има предвид, че нарастващите дефицити се смятат за почти сигурни, независимо кой ще бъде следващият президент на САЩ.

Роберто Гомес-Крам от Нюйоркския университет, Хауърд Кунг от Лондонското бизнес училище и Хано Лустиг от Станфордския университет също поставят под съмнение твърдението, че пазарът на държавните облигации е бил нефункциониращ през този период - както се твърдеше от Федералния резерв, когато централната банка започна масовото си изкупуване на облигации.

„В отговор на COVID инвеститорите в държавните облигации на САЩ изглежда са преминали към модела на рисковия дълг при ценообразуването на държавните облигации“, пишат тримата в доклад за изследването.

„Политиците, включително централните банки, трябва да интернализират тази промяна, когато оценяват дали пазарите на облигации функционират правилно.“

Изследователите са разгледали поведението на държавните ценни книжа по време на локдауна заради пандемията през 2020 г., когато доходността се повиши не само за дълга на САЩ, но и за облигациите, емитирани от държави по целия свят.

Те са установили, че инвеститорите не са се втурнали към държавни облигации, както по време на предишни епизоди на глобален финансов стре. Вместо това инвеститорите са намалили притежанията си на ценни книжа на Министерството на финансите, подобно на облигациите от други страни.

Междувременно Федералният резерв на САЩ реагира на скока в доходността на държавните облигации на САЩ по начин, по който реагира на разместване на пазар – изкупувайки облигации, за да възвърне реда на обикновено най-ликвидния дългов пазар в света, както по време на световната финансова криза.

„В режима на рисков дълг, оценките ще реагират на шокове в държавните разходи, което може да включва големи промени в доходността на пазарите на облигации“, посочват изследователите, като отбелязва, че са открили особено големи движения на пазара в дните, когато бяха обявени фискалните стимули.

„В тази среда широкомащабните покупки на активи от централните банки в отговор на голямо увеличение на държавните разходи имаше нежелани последици за публичните финанси“, пишат те. „Тези покупки, които предоставят временна ценова подкрепа, унищожават стойността за данъкоплатците, но субсидират притежателите на облигации“ и могат също така да насърчат правителствата да надценяват истинския си фискален капацитет, пишат те.

Изследването предизвика съпротива, включително служители на Министерството на финансите и експерти, които казаха, че трябва да се отчете несигурността, отприщена около пандемията, както и факта, че стотици милиарди долари фискални мерки срещу кризата бяха финансирани без проблеми и че наскоро доходността по американските облигации спадаше дори при продължаващи големи разходи за покриване на дефицита.

Документът не отразява „несигурността в този епизод“, каза Нели Лианг, заместник-секретар на министерството на финансите на САЩ за вътрешните финанси в коментари от залата на конференцията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
Зукърбърг съобщи за натиск от администрацията на Байдън да се цензурира съдържание в Meta платформите
На днешната дата, 27 август. Рождениците днес
Калин Стоянов: Не бях послушен, но не съм и обещавал
Ученето става част от работата: Три стратегии да го правим по-ефективно
Знаменит учен смята, че имаме нужда от повече философи, работещи по големи въпроси около ИИ
Русия нанесе удари с дронове и ракети по Украйна за втора поредна нощ
Зеленски: Украйна няма да продължи транзита на руски газ от 2025 г.