Изтриването на 6,4 трлн. долара от фондовия пазар кара инвеститорите да се опасяват, че голямата разпродажба едва започва

Изтриването на 6,4 трлн. долара от фондовия пазар кара инвеститорите да се опасяват, че голямата разпродажба едва започва

Числата, мигащи на екраните в понеделник, бяха шокиращи дори за ветераните на фондовия пазар, пише Блумбърг.

В Токио Nikkei падна с 12%. В Сеул Kospi потъна с 9%. И когато удари звънецът за откриването на борсовата сесия в Ню Йорк, Nasdaq се срина с 6% за секунди. Криптовалутите потънаха, VIX - измерителят на нестабилността на фондовия пазар, рязко скочи, а инвеститорите се насочиха към държавните облигации в търсене на убежище.

Невъзможно е да се разбере дали резките колебания в понеделник отбелязват последния ден на глобалното разпродажба, която започна да набира темпо миналата седмица, или сигнализират за началото на продължителен спад. Днес някои от най-засегнатите пазари се възстановиха, като ключовите показатели в Япония скочиха с повече от 10%, въпреки че малцина казаха, че е достигнато дъно.

Едно нещо е ясно: стълбовете, които бяха в основата на печалбите на финансовите пазари в продължение на години - поредица от ключови предположения, на които инвеститорите по целия свят разчитаха, бяха разклатени. От днешна гледна точка, те дори изглеждат малко наивни: икономиката на САЩ е неудържима; изкуственият интелект бързо ще донесе революция в бизнеса навсякъде; Япония никога няма да увеличи лихвените проценти - или не достатъчно, за да има наистина значение.

Новините от  последните няколко седмици подкопаха всички тези очаквания. Докладът за новите работните места в САЩ през юли беше разочароващ. Същото важи и за тримесечните приходи на Big Tech и техните големи разходи за изкуствен интелект. А Централната банка на Япония повиши лихвите за втори път тази година.

Тези данни накараха инвеститорите внезапно да осъзнаят опасността, присъща на надуването на акциите на Nvidia Corp. с 1100% за по-малко от две години; натрупването на заеми с рейтинг боклук, обединени в облигации; или пък заемането на пари в Япония . В рамките на три седмици около 6,4 трлн. долара вече са изтрити от световните фондови пазари.

„Това е голямата разпродажба“, каза Вишну Варатан, ръководител на икономиката и стратегията в Mizuho Bank в Сингапур. На езика на търговците, да се опитваш да избереш подходящия момент за закупуване на актив, който пада, е като да се опитваш да хванеш падащ нож. Днес Варатан каза, че „навсякъде има падащи ножове“.

Пазарна паника като тази създава големи и малки рискове. Най-важният сред тях: разпродажбата, ако не бъде овладяна достатъчно дълго, може да попречи на механизмите на финансовата система, да забави кредитирането и да подейства като последната капка, която ще прелее чашата и ще насочи световната икономика към рецесията, от която мнозина сега се опасяват.

Това предизвика призиви към Федералния резерв да започне да намалява лихвените проценти - може би, призовават някои, дори преди следващата среща през септември. На пазара на облигации напливът към по-краткосрочните държавни ценни книжа за кратко доведе до доходността по двугодишните облигации под тези на 10-годишните облигации за първи път от повече от две години. Този феномен е известен като деинверсия, като той върна кривата на доходност обратно към обичайната ѝ форма – промяна, която обикновено се разглежда като знак за предстояща рецесия.

За икономиста Ед Ярдени, който внимателно следи пазарите в продължение на половин век, внезапният срив на пазарите върна спомените за „Черния понеделник“ през 1987 г. - еднодневен спад, който срина Dow Jones Industrial Average с 23%. Беше страшно, но, отбелязва Ярдени, в крайна сметка не беше предвестник на икономическа гибел.

Тогава „изводът беше, че бяхме или сме напът да изпаднем в рецесия, а това изобщо не се случи“, каза Ярдени, който ръководи Yardeni Research. „Наистина имаше повече общо с вътрешността на пазара. Мисля, че тук се случва същото“, добави той.

Пазарите също бяха разтърсени от страхове за преждевременна рецесия по време на настоящия бичи пазар. Те избухнаха в началото на миналата година по време на краткотрайна банкова паника, само за да изчезнат почти толкова бързо, когато икономиката на САЩ продължи да се движи напред с добро темпо. Фондовият пазар също се възстанови силно от спада през 2022 г., за да достигне рекордни нива тази година.

Но промяната в настроенията по света беше рязка през последните дни, разбивайки обичайното затишие в края на лятото и вълнуващите планове за ваканция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Един от пожарите в Лос Анджелис променя посоката си, създавайки нова заплаха
Зеленски определи петролните санкции между САЩ и Обединеното кралство като „значителен удар“ по военната машина на Путин
Българският паспорт е в Топ 15 на най-силните в света
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 10 области утре
Meta и Amazon прекратяват програми за разнообразие и приобщаване в подготова за Тръмп 2.0
Тръмп получи историческа присъда, но тя няма да му попречи да се завърне в Белия дом
Западът предупреждава Сирия срещу назначаването на чуждестранни джихадисти за офицери в армията
Вашингтон обяви 25 млн. долара награда за информация, която да доведе до ареста на Мадуро