Джером Пауъл даде сигнала за намаляване на лихвите през септември, на който се надяваха инвеститорите

Джером Пауъл даде сигнала за намаляване на лихвите през септември, на който се надяваха инвеститорите

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл сигнализира, че служителите на централната банка са напът да намалят лихвените проценти през септември, стига напредъкът по постигането на целта за инфлацията да не спре, цитирайки рискове от по-нататъшно отслабване на пазара на труда, пише Блумбърг.

Пауъл каза, че централните банкери се доближават до понижаване на лихвите, които са на най-високото си ниво от две десетилетия. Той обаче внимаваше да не задължи служителите на централната банка да намалят ставката, ако данните за цените се окажат разочароващи през следващите месеци.

„Промените в изявлението и пресконференцията днес на практика ви казват, че септември ще се случи, освен ако икономическите перспективи не се променят съществено“, каза бившият президент на Федералния резерв на Ню Йорк Уилям Дъдли пред Блумбърг.

На срещата си в сряда Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) запази основната си лихва в диапазона от 5,25% до 5,5% - ниво, което те поддържат от миналия юли.

„Въпросът ще бъде дали съвкупността от данни, развиващите се перспективи и балансът на рисковете са в съответствие с нарастващото доверие в инфлацията и поддържането на стабилен пазар на труда“, каза Пауъл пред репортери в сряда. „Ако този тест бъде издържан, намаляването на нашия лихвен процент може да бъде на масата веднага след следващата среща през септември“, добави той.

Пауъл определи пазара на труда като стабилен, но забавящ се. Наемането се забави, а нивото на безработица достигна до 4,1% — най-високото ниво от 2021 г. насам, но все още ниско равнище.

„Имахме този наистина значителен спад на инфлацията и безработицата остана ниска“, каза Пауъл на пресконференцията, добавяйки, че това е необичаен и добре дошъл резултат. „Това, за което мислим през цялото време, е „как да продължим тази тендениця?“

Балансиране на рисковете

Федералният резерв е решен да намали инфлацията, без да предизвика рецесия, но Пауъл също така подчерта деликатния баланс между намаляването на лихвените проценти твърде рано, което съответно може да доведе до съживяване на инфлацията, и намаляването твърде късно. Като започнат да понижават лихвите през септември, вероятно преди инфлацията напълно да се е върнала до 2%, от Фед може да вградят известна застраховка, за да предпазят пазара на труда от значително влошаване.

„Работата не е свършена с инфлацията, но въпреки това можем да си позволим да започнем да намаляваме рестрикциите в нашия лихвен процент“, каза Пауъл.

Скок в безработицата, когато инфлацията от 2% е почти налице, особено след като централната банка предприе твърде бавни действия, за да се бори с ценовия натиск по пътя нагоре, би отворил Фед не само за критики, но и потенциално ще навреди на доверието към централната банка сред обществеността.

Пазарите приеха новината спокойно. Лихвените суапове показаха, че трейдърите са оценили изцяло цените при намаление с 25 базисни пункта през септември и общо почти 70 базисни пункта намаления за годината.

„Ще е необходимо голямо обръщане в данните за инфлацията, за да отпадне понижението през септември“, каза главният икономист на KPMG Даян Суонк.

Пауъл каза, че „може да си представи сценарий, при който ще има от нула до няколко съкращения“ през остатъка от годината, „в зависимост от начина, по който се развива икономиката“.

„Това е Фед, който иска да си даде най-много възможности за избор и най-лошата позиция за Фед е притиснат в ъгъла“, каза Нела Ричардсън, главен икономист в ADP. „Това, което играе в полза на Фед, е колко ниска продължава да бъде безработицата, така че те могат да си позволят да бъдат търпеливи.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ