Китайската компания за бърза мода Shein поверително е подала документи за дебют на борсата в САЩ

Китайската компания за бърза мода Shein поверително е подала документи за дебют на борсата в САЩ

Китайската компания за бърза мода Shein поверително е подала документи за дебют на борсата в САЩ

Гигантът за бърза мода Shein поверително е подал документи за първично публично предлагане (IPO) в САЩ, пише Си Ен Би Си.

По този начин основаната в Китай компания стърси начин да разшири глобалния си обхват.

Търговецът на дребно беше оценен последно на 66 млрд. долара и може да е готов да дебютира на публичните пазари още през 2024 г., твърдят запознати източници.

Поверителното подаване на документи за IPO не е необичайно, тъй като позволява на компаниите да комуникират Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) и да правят необходимите корекции по документите при закрити врати

През следващите няколко месеца Shein вероятно ще направи промени в документите си и ще отговори на многобройни въпроси от агенцията. Подаването ще бъде публично оповестено, след като компанията е готова да продължи напред със своето IPO. Тогава момент тези комуникации с SEC и всички корекции в документацията също ще бъдат публикувани.

През последните няколко години Shein бележи стремителен възход, след като спечели потребителите по целия свят с модерните си дизайни, безкраен асортимент и изключително ниски цени. Но Shein се сблъска с поредица от предизвикателства, включително обвинения за използване на принудителен труд в своята верига за доставки, нарушаване на трудовото законодателство, вреда на околната среда и кражба на дизайни от независими артисти.

Компанията в момента е разследвана от новосформирания Комитет на Камарата на представителите за стратегическата конкуренция между САЩ и Китайската комунистическа партия, който проверява връзките ѝ с Пекин. Множество законодатели, включително 16 републикански генерални прокурори, призоваха SEC да гарантира, че Shein не използва принудителен труд в своята верига за доставки, преди да бъде разрешено листване на компанията на борсата в САЩ.

През октомври Марсело Клор, новоназначеният заместник-председател на групата на компанията и бивш главен оперативен директор на SoftBank, каза в интервю за Си Ен Би Си, че Shein си сътрудничи със законодателите и отделя време за срещу с тях, за да обясни бизнеса си. Той каза, че „няма такова нещо като принудителен труд“ във фабриките на Shein, които е посетил. Но компанията многократно е признавала, че принудителният труд е бил открит в нейната верига за доставки и е отбелязала, че предприема стъпки за отстраняването му.

Макар че Shein се разрасна от неизвестен китайски търговец на дребно в глобален гигант със седалище в Сингапур, компанията до голяма степен остава в сянка. От компанията рядко говорят публично, като едва тази година започна да се чува за нейните намерения да дебютира на борсата в САЩ.

Shein има още работа, преди да успее да спечели доверието на U.S. регулатори. Отвъд безбройните проблеми, главният ѝ изпълнителен директор Сю Скай остава мистериозна фигура – не дава интервюта и не говори публично за компанията. Това е значително по-различен подход в сравнение с много публично търгувани компании в САЩ, чиито изпълнителни директори винаги са на разположение. През октомври компанията не е отговорила на въпрос на Си Ен Би Си дали Сю все още е китайски гражданин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ