Крахът на SVB засегна стартъпи в далечен Китай

Крахът на SVB засегна стартъпи в далечен Китай

Крахът на SVB засегна стартъпи в далечен Китай

Сривът на Silicon Valley Bank има вълнообразен ефект върху целият технологичен сектор, като проблемите застигнаха дори стартиращи компании в далечен Китай, пише Си Ен Би Си.

Това важи в особена сила за стартъпите, подкрепени от фондове, деноминирани в щатски долари.

Регулаторите на САЩ поеха контрола над SVB в петък, като това стана най-големият банков фалит в страната от световната финансова криза насам. Silicon Valley Bank изгради бизнеса си на база на финансиране на технологични стартиращи компании, включително тези от Китай.

Онлайн системата за откриване на акаунт в SVB е позволила използването на китайски мобилен номер за проверка, според един основател на китайски технологичен стартъп, който е поискал анонимност поради чувствителния характер на ситуацията. Източникът твърди, че стартъпът някога е имал десетки милиони щатски долари в SVB. Оттогава насам той е преместил повечето средства, но казва, че все още има повече от 250 хил. долара в SVB.

Заедно с подкрепата на мейнстрийм венчър капиталист, един стартиращ бизнес можеше да отвори сметка в SVB в рамките на една седмица, твърди източникът. „Майнстрийм традиционните банки, като Standard Chartered, HSBC, Citi, следват стриктно регулаторните рамки и отнема много време, за да отворите банкова сметка при тях. Може да отнеме до 3-6 месеца“, е казал той.

Източникът, който е основал финтех компания и две други технологични компании, е казал пред Си Ен Би Си, че рисковите капиталисти харесват да работят със SVB, защото банката позволява на инвеститорите да виждат и одобряват как стартиращите компании използват средствата им.

Китайските стартиращи фирми са уверени, че могат да запазят активи въпреки колапса на SVB

„Ако няма SVB, това ще навреди на технологичната индустрия, защото няма друга банка, която да предоставя тези две функции“, е казал източникът, имайки предвид бързото отваряне на сметки за стартиращи фирми и прозрачността, която получават рисковите капиталисти.

Наличието на банкова сметка в SVB е позволило на базирани в Китай стартиращи фирми да получат финансиране от базирани в САЩ инвеститори, с потенциал за бъдещо публично предлагане в САЩ. Регулаторният натиск както от Пекин, така и от Вашингтон, ограничи растежа на първичните публични предлагания на китайски фирми в САЩ през последните две години.

Засега не е ясно колко базирани в Китай стартиращи компании имат акаунти в SVB. Въпреки това, според източника на CNB много базирани в Китай стартиращи компании с финансиране от рисков капитал от САЩ, често са започвали да набират средства именно с банкови сметки в SVB.

Базираната в Шанхай биотехнологична компания Zai Lab заяви, че към края на декември около 2,3% от нейните приблизително 1,01 млрд. долара в кеш и парични еквиваленти са били държани в SVB. По-голямата част от сумата е била разделена между JPMorgan Chase, Citigroup и Bank of China (Хонконг), посочва Zai Lab в официално изявление.

Друга биотехнологична компания, наречена Everest Medicines, заяви, че по-малко от 1% от нейните средства са в SVB и че тя очаква да възстанови повечето от депозитите си в банката чрез Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC).

FDIC каза, че осигурените вложители ще имат достъп до своите депозити не по-късно от понеделник сутринта местно време. Стандартна застраховка на институцията покрива до 250 хил. долара на вложител, на банка, за всяка категория собственост на акаунта.

Въпреки това повечето депозити, държани от SVB, не са били застраховани. FDIC каза, че неосигурените вложители ще получат сертификати за несъстоятелност за своите баланси.

Китайско съвместно предприятие претендира за независимост

Съвместното предприятие на SVB в Китай, което е 50-50 собственост с Shanghai Pudong Development Bank, каза в изявление, че има независим баланс.

Предприятието, което се нарича SPD Silicon Valley Bank, има регистриран капитал от 2 млрд. китайски юана (290 млн. щатски долара), според бизнес базата данни Tianyancha.

Това е около 6,8% от регистрирания капитал на Shanghai Pudong Development Bank от 29,35 млрд. юана, показват данните.

Към края на декември SVB имаше приблизително 209 млрд. долара общи активи и 175,4 млрд. долара общи депозити.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ