Крипто кредиторът Genesis подаде молба за защита от фалит

Крипто кредиторът Genesis подаде молба за защита от фалит

Крипто кредиторът Genesis подаде молба за защита от фалит по Глава 11 в САЩ късно вечерта в четвъртък във федералния съд на Манхатън, ставайки най-новата жертва на заразата в индустрията, причинена от срива на FTX, предаде Си Ен Би Си.

Това е осакатяващ удар върху бизнеса, който някога беше в сърцето на империята Digital Currency Group на крипто магната Бари Силбър.

Компанията изброи над 100 хил. кредитори в декларация за несъстоятелност, като общите задължения варират от 1,2 млрд. до 11 млрд. долара, става ясно от документи.

Бяха подадени три отделни петиции за холдинговите компании на Genesis. В изявление компанията отбеляза, че компаниите са участвали само в бизнеса на Genesis с крипто кредитиране. Бизнесът с деривати и спот търговия на компанията ще продължи безпрепятствено, както и Genesis Global Trading.

„Очакваме с нетърпение да напреднем в нашия диалог с DCG и съветниците на нашите кредиторите, тъй като се стремим да приложим път за максимизиране на стойността и да предоставим най-добрата възможност за нашия бизнес да излезе от тази ситуация, позициониран добре за бъдещето“, каза временният главен изпълнителен директор на Genesis Дерар Ислим в декларация.

Подаването на молба за защита от Фалит идва след месеци на спекулации относно това дали Genesis ще изпадне в несъстоятелност и само дни след като Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) заведе дело срещу Genesis и нейния някогашен партньор - Gemini, за нерегистрирано предлагане и продажба на ценни книжа.

Съоснователят на Gemini Камерън Уинкълвос първоначално отговори на новината в Twitter, като написа, че Силбърт и DCG „продължават да отказват да предложат на кредиторите справедлива сделка“.

„Подготвяме се да предприемем директни правни действия срещу Бари, DCG и други. Слънчевата светлина е най-добрият дезинфектант“, kaza o]e toj.

Genesis води преговори с кредитори, представлявани от адвокатските кантори Kirkland & Ellis и Proskauer Rose, твърдят запознати източници, цитирани от Си Ен Би Си.

Фалитът поставя Genesis в групата на други сринали се крипто компании в последните месеци, включително BlockFi, FTX, Celsius и Voyager.

Колапсът на FTX през ноември разтърси пазара и накара клиентите в цялата крипто индустрия да започнат да теглят средствата си. „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че след срива на FTX Genesis е потърсил спешна помощ от 1 млн. долара, но не е намерил заинтересовани страни. Компанията майка DCG, която дължи на кредиторите нарастващ дълг от над 3 млн. долара, прекрати изплащането на дивидентите тази седмица, съобщи CoinDesk.

Крипто заразата

Genesis предоставяше заеми на крипто хедж фондове и други крипто фирми, но поредица от лоши залози, направени миналата година, сериозно навредиха на кредитора и го принудиха да спре тегленията на 16 ноември.

Базираната в Ню Йорк компания е предоставила крипто заеми на Three Arrows Capital (3AC) и Alameda Research - хедж фондът, основан от Сам Банкман-Фрид и тясно свързан с неговата борса FTX.

3AC подаде молба за защита от фалит през юли в разгара на „крипто зимата“. Genesis е заел активи на стойност над 2,3 милиарда долара на 3AC, според съдебни документи. Кредиторите на 3AC се борят в съда, за да си върнат дори частица от милиардите долари, които хедж фондът някога е контролирал.

Междувременно Alameda беше неразделна част от евентуалната кончина на FTX. Банкман-Фрайд многократно е отричал да знае за измамна дейност в мрежата си от компании, но остава неспособен да предостави съществено обяснение за финансовата дупка в размер на милиарди долари. Той беше арестуван през декември и освободен срещу гаранция от 250 милиона долара преди началото на съдебния процес срещу него, който трябва да започне през октомври.

Genesis имаше експозиция от $2,5 милиарда към Alameda, въпреки че тази позиция беше затворена през август. След фалита на FTX през ноември Genesis каза, че нейни активи на стойност около 175 млн. долара са били „заключени“ в платформата на FTX.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ