МВФ зове за фискална реформа в ЕС, за да се избегнат дългови кризи

МВФ зове за фискална реформа в ЕС, за да се избегнат дългови кризи

Международният валутен фонд призова Европейския съюз да преработи своята фискална рамка на фона на високия дълг и нарастващите лихвени проценти, като заяви, че реформите са от ключово значение за избягване на дългови кризи, които „могат да изложат на риск самия ЕС“, предаде Блумбърг.

„На фона на изключителна икономическа несигурност и предстоящи фискални предизвикателства, реформата на фискалната рамка на ЕС не може да чака“, написаха в блог директорът на отдела за фискални политики в Международния валутен фонд Витор Гаспар, директорът на отдела за Европа в МВФ Алфред Камер и Джейла Пазарбасиоглу, ръководител на отдела за стратегии, политики и преглед,

Сред трите ключови препоръки на МВФ е създаването на т. нар. фискален капацитет на ЕС, който да бъде финансиран чрез емитиране на общ дълг и да помага на членовете на еврозоната да управляват по-добре икономическите спадове и предоставянето обществени блага.

Тази идея е подобна на фонда на ЕС за възстановяване от пандемия в размер от 800 млрд. евро, създаден през 2020 г., който включва ангажимента да се заемат пари като блок, а не поотделно. Версията на МВФ ще включва инвестиционен фонд за климата, който да помогне на страните да намалят въглеродните емисии и да прекратят зависимостта си от руския газ.

МВФ предложи новия фонд като част от по-широко преразглеждане на Пакта за стабилност и растеж, основната рамка за фискалната политика на ЕС, която финансовите министри на блока трябва да обсъдят тази седмица.

Той изисква 27-те държави-членки да се стремят към бюджетен дефицит под 3% от брутния вътрешен продукт и държавен дълг под 60% от БВП. Тези цели остават непокътнати в предложението на МВФ.

Днес обаче малко членове на ЕС отговарят на тези критерии след двойния шок от пандемията и войната в Украйна. През 2020 г. ЕС замрази правилата за ограничаване на дълга и дефицита, като тази мярка е в действие до края на следващата година.

Това означава, че има „прозорец на възможност“ за предприемане на реформи, който „не бива да се пропилява“, пишат директорите на отделите на МВФ.

Европейската комисия трябва да представи свои собствени идеи за фискална реформа през следващите седмици. Правителствата на членки са разделени относно това колко амбициозно трябва да бъде предложението, като някои предпочитат мерки за посрещане на инвестиционни нужди, докато други се фокусират върху фискалната стабилност.

Други елементи от предложението на МВФ включват:

  • Държавите-членки ще трябва да разработят свои собствени средносрочни бюджетни планове, които ще бъдат оценени от нов, независим Европейски фискален съвет. Страните от ЕС също ще трябва да определят дългосрочни годишни тавани на разходите
  • Държавите-членки с крехки финанси ще трябва да публикуват балансиран бюджет или излишък за период от три до пет години, докато тези с по-малко дългове ще имат повече гъвкавост. Целта е правителствата да бъдат насърчени да създават буфери в добри икономически времена
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ