На фокус следващата седмица: Две години на война и мания по изкуствения интелект

На фокус следващата седмица: Две години на война и мания по изкуствения интелект

На фокус следващата седмица: Две години на война и мания по изкуствения интелект

Изминаха две години, откакто Русия нахлу в Украйна, донасяйки война в Европа за първи път от десетилетия, докато привидно неудържимият ръст на ИИ на пазарите продължава, а Китай се завръща към икономическа несигурност след едноседмична ваканция. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Нежелана годишнина

На 24 февруари се навършват две години откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна. Докато пазарите отдавна са преодолели първоначалната си паника, годишнината е нежелано напомняне за продължаващата войната и щетите, нанесени от нея.

Освен човешката трагедия, само разходите за възстановяване на икономиката на Украйна сега се оценяват на почти половин трилион долара, или 2,8 пъти годишното икономическо производство на Украйна. Западните правителства предоставиха 100 милиарда долара - 60 милиарда долара военна помощ и 40 милиарда долара бюджетна помощ, година след инвазията.

Вашингтон все още не е одобрил нова финансова подкрепа за Киев, а европейските лидер обмислят как да помогнат с част от печалбите от замразените руски активи, който в момента стоят неизползвани.

Сбогом на риска от рецесия

Устойчивата икономика на САЩ и силния пазар на труда обяснява защо страховете от глобална рецесия намаляват.

Въпреки че Китай изпитва затруднения, а Германия вече е болният човек в Европа, данните за бизнес активността в световен мащаб от четвъртък трябва да покажат, че картината извън САЩ не е толкова мрачна.

Макар че остана в територия на свиване, януарският PMI на еврозоната достигна шестмесечен връх и блокът избегна рецесия в края на миналата година, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт. Данните за БВП на Германия за четвъртото тримесечие и индексът на Ifo бизнес нагласите се очакват в петък. Важно е да се отбележи, че бизнес нагласите в Германия се подобриха миналия месец.

Развиващите се пазари извън Китай, особено Индия и Близкия изток, отчитат силни резултати, докато PMI в САЩ вероятно остава в експанзивна територия, след като достигна шестмесечен връх през януари.

Предвид всички тези фактор не е изненада, че инвеститорите вече не очакват рецесия.

Спасителни мерки

В понеделник пазарите в Китай подновяват търговията след едноседмичната ваканция по случай Китайската Нова година, като инвеститорите чакат да видят какво ще направи Пекин по-нататък, за да подкрепи своя фондов пазар.

В навечерието на празничния период предприеха редица мерки, за да спрат загубите в акциите на континента, които паднаха до петгодишно дъно.

Това включваше назначаването на нов ръководител на пазарния регулатор на страната, известен като „Брокер касапин“ заради твърдата си позиция за ограничаване на рисковете.

Седмицата също така носи решение на Китайската народна банка относно референтни лихвени проценти по заемите, въпреки че постоянните насрещни ветрове за юана могат да ограничат обхвата за всяко парично облекчаване.

Данните за цените на жилищата се очакват в петък, като те трябва да покажат колко дълбок е спадът в изпадналия в криза имотен сектор.

Любимците

Докато зашеметяващите печалби на така наречената „Великолепна седморка“ доминираха наратива на фондовия пазар в САЩ през изминалата година, една от тези компании с мега пазарна капитализация беше главният герой – Nvidia. Производителят на чипове, който е центъра на манията по изкуствения интелект, ще представи финансовия си отчет за последното тримесечие на 21 февруари.

Стойността на акциите на компанията е нарасна повече от три пъти през 2023 г., а от началото на 2024 г. книжата са поскъпнали с още около 50%.

Към 14 февруари Nvidia задмина Amazon и Alphabet по пазарна капитализация, което я прави третата най-ценна компания в САЩ.

Тези огромни печалби на акциите ще вдигнат летвата за резултатите, които компанията ще съобщи след края на борсовата сесия в САЩ в сряда. И всяко разочарование може да има потенциално широк пазарен ефект, като се има предвид нарастващата тежест на Nvidia в основните индекси и значението на нейното представяне за перспективите пред изкуствения интелект.

Смесени резултати

Най-големите банки в Обединеното кралство са готови да публикуват финансови резултати за 2023 г., които се очаква да покажат, че са регистрирали най-добрата си година в историята. Инвеститорите обаче едва ли ще им се зарадват.

HSBC, Barclays, NatWest, Standard Chartered и Lloyds се очаква да отчетат комбинирани печалби преди облагане с данъци от 51,6 млрд. паунда (64,8 млрд. долара), което е значително над рекорда от 2007 г. от 35,8 милиарда, изчислява борсовият брокер AJ Bell.

Пазарите обаче са склонни да се фокусират върху бъдещето, а за банките в Обединеното кралство много неща са несигурни.

Високите лихвени проценти, които банките прехвърлиха на кредитополучателите, като същевременно избягваха натиска да компенсират еднакво спестителите, увеличиха маржовете им на печалба.

Но нова ценова война при ипотечните кредити и необходимостта да се върната средствата, отделени от Английската централна банка за подкрепа на банките по време на пандемията, застрашават бъдещите печалби. Стресът на кредитополучателите също се увеличава, като несъстоятелността е най-висока от 1993 г. насам.

Акциите на банките в Обединеното кралство, търгуващи се със сериозни отстъпки спрямо стойността на активите на кредиторите, предполагат, предполагат, че рекордната година, която индустрията предстои да отчете, вече е избледняла от съзнанието на инвеститорите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ