Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ са много загрижени за водещата роля на Китай в доставките на критични минерали
САЩ са много загрижени за хватката на Китай върху глобалната верига за доставки на „критични минерали“. Това заяви министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм, цитирана от Си Ен Би Си.
Нейните коментари идват на фона на рязко нарастващото търсене на минерали и суровини, жизненоважни за енергийния преход. Крайното използване на метали като никел, мед, литий и кобалт е широкообхватно и включва производството на електрически превозни средства, вятърни турбини и слънчеви панели.
Китай е безспорен лидер във веригата за доставка на критични минерали, като представлява приблизително 60% от световното производство на редкоземни минерали и материали. Официални лица в САЩ по-рано предупредиха, че това представлява стратегическо предизвикателство на фона на прехода към нисковъглеродни енергийни източници.
„Това е една от частите от веригата за доставки, за която сме много загрижени в Съединените щати. Не искаме да разчитаме твърде много на страни, чиито ценности може да не споделяме“, каза Гранхолм пред Силвия Амаро от Си Ен Би Си, на въпрос за доминацията на Китай като доставчик на важни минерали
Говорейки в кулоарите на Министерската среща на Международната агенция по енергетика в Париж, Франция, Гранхолм каза, че САЩ са в процес на актуализиране на собствените си разпоредби, включително 150-годишен закон за минното дело, за да се гарантира „устойчиво и ефективно“ извличане на критични минерали.
„Но това също означава, че ще си партнираме с приятели, като Австралия, като Канада, и това е една от темите, които повдигаме тук пред Международната агенция по енергетика“, каза Гранхолм.
„Знаем, че всички страни искат да гарантират, че имаме критични запаси от критични минерали и че ни е позволено да диверсифицираме доставките на тези запаси. Както в международен, така и във вътрешен план, това е наш фокус“, добави тя.
Като част от бързото нарастване на търсенето на критични минерали, МАЕ предупреди, че днешното предлагане не отговаря на необходимото за трансформация на енергийния сектор. Това е така, защото има относително висока географска концентрация на производството на много елементи за енергиен преход.
Повечето редкоземни запаси се намират в Китай,, като Виетнам, Бразилия и Русия също са големи редкоземни страни на база на обема на запасите.
Запитан колко бързо САЩ могат да засилят сътрудничеството и производството, за да гарантират, че няма да загубят в надпреварата за критичните минерали, Гранхолм отговори: „Сътрудничеството може да бъде разгледано бързо. Производството в Съединените щати ще отнеме малко повече време“.
„Ние обаче вярваме много силно, че и добивът, и обработката на тези критични минерали, трябва да бъдат адресирани, било от Съединените щати, или от нашите съюзници. И затова работим в много тясно сътрудничество, за да гарантираме, че сме идентифицирали кои суровини или критични минерали са ни необходими, за да можем да осъществим прехода си към икономика с чиста енергия“, каза още тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.