На срещата на МВФ считат за малко вероятно да се стигне до нова финансова криза

На срещата на МВФ считат за малко вероятно да се стигне до нова финансова криза

Лидерите от финансовия сектор и политиците, събрали се за пролетните срещи на Международния валутен фонд, омаловажиха перспективата за надвиснала финансова криза, въпреки предупрежденията, че водената от САЩ търговска война заплашва стабилността на световния пазар, пише Блумбърг.

Хаотичната търговска война, предизвикана от поредица от обявявания и оттегляния на мита от администрацията на президента Доналд Тръмп, доведе до ескалация на волатилността на пазарите на акции, валути и държавни ценни книжа на САЩ. Прогнозите за глобален растеж бяха намалени и някои, включително президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел, се опасяват от предстояща рецесия.

Експерти, включително анализатори от Scope Ratings, предупредиха, че сътресенията могат да предизвикат следващата финансова криза. Банкери, регулатори и лобисти, събрали се тази седмица във Вашингтон за пролетните срещи на МВФ и Световната банка, до голяма степен обаче не са  съгласни.

„Несигурността, която изпитваме, е много висока, но това може да не е нещо уникално“, каза председателят на Standard Chartered Хосе Виналс пред Блумъбрг, отбелязвайки, че светът е преживявал „сложни моменти“ и преди, включително пандемията от COVID-19.

Въпреки че „непредсказуемостта“ на траекторията на мита е „обезпокоителна“, което би могло да навреди на отделните икономики, ако бизнесът и потребителите отложат финансовите си решения, засега има малко „значителни финансови последици“ извън колебанията на фондовите пазари и пазарите на държавни ценни книжа, каза Виналс.

В САЩ 20-те най-големи банки добавиха над 170 милиарда долара капитал през последните три години, съобщи Блумбърг по-рано тази седмица. Европейските банки също така значително увеличиха капиталовите си нива, показват данни на Европейската централна банка.

Има няколко ключови разлики между настоящите финансови условия и тези, които предшестваха предишни кризи, каза Тобиас Ейдриън, директор на отдела за парични и капиталови пазари на МВФ и съавтор на анализа на финансовата стабилност от тази седмица.

Те включват липсата на „пазарна дисфункция или институционални провали“, както и факта, че не се очаква забавянето на растежа да бъде драматично, каза Ейдриън. Той също така посочи, че скорошният спад в стойностите на някои класове активи е дошъл от много висока база, така че спадът може да се счита за „нормализация“.

В частни разговори регулаторите се възхищават на това колко добре финансовата индустрия е устояла на историческите промени в цените на активите през последните седмици. Някои се опасяват, че безупречното състояние на индустрията би могло да окуражи призивите за пауза в бъдещите реформи и облекчаване на вече направените такива, като един от тях предполага, че в дългосрочен план може би е било по-добре, ако банките се бяха представили по-зле, тъй като една мини-криза би могла да бъде полезен катализатор за напомняне на заинтересованите страни за необходимостта от високи стандарти.

„Докато членовете на Г-20 гледат към несигурно бъдеще, най-добрият начин да предотвратим финансовата нестабилност, като същевременно подкрепим икономическия растеж, е да предприемем мерки за защита и повишаване на устойчивостта на световната финансова система“, написа тази седмица в писмо до Г-20 Клаас Кнот, президент на Нидерландската централна банка и председател на Съвета за финансова стабилност.

Междувременно във финансовия сектор лобистите казват, че надеждите им за облекчаване на правилата остават големи.

„Нещата се успокоиха днес. Пазарите не са се сринали“, каза Кристин Форбс, професор по глобална икономика и мениджмънт в Масачузетския технологичен институт, на панел на МВФ в четвъртък. „Добрата новина е, че досега всичко се случи гладко, но е предупреждение, че искаме да запазим интелигентни регулации във финансовия сектор. Бих казала, че трябва да бъдем предпазливи по отношение на всяка дерегулация във финансовия сектор.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ