Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-големите фондови борси в света по пазарна капитализация
Един от най-ясно изразените символи на американското финансово господство е комбинираната пазарна капитализация на двете най-големи фондови борси в страната – Нюйоркската фондова борса (NYSE) и NASDAQ.
Тези два основни центъра за листване превъзхождат всички други фондови борси по света. Всъщност NYSE сама по себе си е по-голяма от борсите в Шанхай, Шънджън, Япония и Euronext, взети заедно.
От сайта VisualCapitalist.com представят инфографика, която онагледява доминацията на американските фондови борси:
Според данни към 22 октомври 2022 г. пазарната капитализация на NYSE е била цели 22,8 трлн. долара, като на втора позиция е технологичната борса Nasdaq с 16,2 трлн. долара.
На далечно трето място се нарежда Шанхайската фондова борса с 6,7 трлн. долара (1600 листнати компании), следвана от EuroNext с 6,1 трлн. долара (800 листнати компании). Японската фондова борса е трета с пазарна капитализация от 5,4 трлн. долара (3800 листнати компании), а борсата в Шънджън е на 6-та позиция с 4,7 трлн. долара (2800 листнати компании). Топ 10 допълват Хонконгската фондова борса с капитализация с 4,6 трлн. долара (2600 лиснати компании), Националната фондова борса на Индия с 3,3 трлн. долара (2100 листнати компании), Лондонската фондова борса с 3,1 трлн. долара (1900 лиснати компании) и фондовата борса в Торонто с 2,7 трлн. долара (1500 листнати компании).
Една от основните причини за това господство е самият размер на икономиката на САЩ. С БВП от над 25 трлн. долара икономиката на САЩ е най-голямата в света, а американските борси са дом на някои от най-големите и ценни компании в света, включително технологични гиганти като Apple, Amazon и Microsoft.
Една от основните причини за това господство е самият размер на икономиката на САЩ. С БВП от над 25 трлн. долара икономиката на САЩ е най-голямата в света, а американските борси са дом на някои от най-големите и ценни компании в света, включително технологични гиганти като Apple, Amazon и Microsoft.
Към януари 2023 г. стойността на акциите, регистрирани на борсите в САЩ, съставлява 42% от общата глобалната стойност на пазара.
Делът на САЩ във времето
През по-голямата част от 70-те години на миналия век САЩ отговарят за повече от половината от стойността на световния фондов пазар. През 80-те години на миналия век делът на САЩ на глобалния пазар започна да намалява, отчасти воден от балона при цените на активите в Япония.
По време на световната финансова криза делът на САЩ от глобалния пай падна до ново дъно, но оттогава насам непрекъснато се покачва.
Ще бъдат ли някога надминати борсите в САЩ?
Американските фондови борси имат няколко предимства, които ги правят привлекателни за инвеститорите, включително силен регулаторен надзор, стабилна политическа и икономическа среда и разнообразен набор от добре известни компании, в които да инвестират. Американските фондови борси също имат дълга история на иновации и технологичен напредък, който им помогна да запазят позицията си на водещи световни борси.
През 2018 г. PwC анкетира стотици участници на капиталовия пазар относно бъдещето на фондовите борси. Анкетираните смятат, че до 2030 г. много от днешните водещи борси ще останат популярни избори за компании, които искат да станат публични.
Въпреки очевидните предимства, борсите в САЩ се сблъскват с много конкуренция, особено на нововъзникващи пазари като Китай и Индия. Шанхайската фондова борса, например, отбеляза значителен растеж през последните години и сега е третата по големина борса в света по пазарна капитализация.
Въпреки че другите пазари продължават да растат, борсите в САЩ вероятно ще останат предпочитана дестинация за инвеститорите по света за години напред.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.