Инвеститорите в акции изоставят надеждите за подкрепа от централните банки

Инвеститорите в акции изоставят надеждите за подкрепа от централните банки

Инвеститорите в акции изоставят надеждите за подкрепа от централните банки

Инвеститорите на фондовите пазари се отказват от идеята, че Федералният резерв и другите големи централни банки ги подкрепят.

Надеждите за намаляване на лихвените проценти до края на годината се изпариха предвид устойчивите данни и пълзящата инфлация, което предполага, че централните банки вместо това ще бъдат склонни да поддържат разходите по заемите около най-високите си стойности от 2007 г. насам за известно време, пише Ройтерс.

Изводът за финансовите мениджъри? Откажете се от така наречените акции на растежа, като например технологичните, и се съсредоточете върху предприятия, които могат да издържат до края на евтиното финансиране - банки, които се възползват от по-високите лихви и ресурси, и предприятия за потребителски стоки, които могат да продават стоки на цени, съответстващи на инфлацията.

Компаниите, които плащат високи дивиденти спрямо цените на акциите си, вместо да инвестират в растеж, също са облагодетелствани.

"Години наред капиталистическият свят беше силно зависим от политиката на централните банки и от т.нар.„пут опция на Фед“, ккоментира Гери Фаулър, ръководител на европейската капиталова стратегия в UBS, позовавайки се на концепцията за централните банки, подкрепящи финансовите пазари всеки път, когато икономиките се понижават.

„Ние бързо се отдалечаваме от това“, обобщава тя.

Завръщането на високата стойност

Европейските банкови акции (.SX7E), считани за инвестиция с висока стойност поради сравнително ниските съотношения цена/печалба и по-високите дивидентни доходи, скочиха с 24% тази година.

По данни на Morningstar миналата година фондовете с глобален капиталов доход са имали първия си годишен нетен приток от 2014 г. насам - тенденция, която се запазва и през 2023 г.

Акциите на технологичните фирми, които доминират световните пазари на акции и разчитат на евтини пари за финансиране на иновациите също имаха силен старт от началото на годината с надеждата, че агресивните повишения на лихвите скоро ще приключат, тъй като икономическият цикъл се забавя.

Nasdaq (.IXIC) все още е нагоре с около 12% от началото на годината, а подиндексът на европейските технологични акции е спечелил 15% (.SX8P). Все пак, тези ръстове загубиха сила от февруари с натрупването на силни данни за работните места и потребителското търсене в САЩ на фона на запазващата се висока инфлация в еврозоната.

Пълна промяна

Тъй като политиците отдават приоритет на борбата с инфлацията, а паричните пазари оценяват лихвените проценти в САЩ на над 5% през тази година, вратата за намаляване на лихвите скоро ще бъде затворена.

„Вероятно няма да се стигне до завой на Централната банка,“ смята портфолио мениджърът на  портфолио мениджърът на Janus Henderson Робърт Шрам-Фукс. Той добави, че купува акции в компании в зрели индустрии, останали встрани от технологичния бално, напомвпан от лесни пари, като минни предприятия и промишлени доставчици.

„Връщаме се към това, което беше инвестирането преди. Това е добра среда за подбор на акции“, каза Робърт Шрам-Фукс.

Нийл Бирел, главен инвестиционен директор на британския мениджър на активи Premier Miton, споделя, че неговите фондове увеличават позициите си в енергийните компании и банките, които са сред най-печелившите през последните шест месеца.

Това е в контраст с последните години. През 2020 г. например евтините пари се вляха в технологични и други растящи акции, като се прогнозираха бързи темпове на растеж далеч напред в бъдещето, тъй като лихвените проценти бяха намалени, за да се предпазят икономиките от спиране на дейността, свързано с пандемия. И в резултат на това Nasdaq нарасна с 44% през 2020 г. като отбеляза най-големия си годишен скок от 2009 г. насам.

Завръщане на нормалното?

Бурните пазарни условия и поемането на риск се заменят с по-трезвото търсене на подценени фирми, които плащат прилични дивиденти.

Проучване на Ройтерс сред 300 глобални мениджъри на активи от миналия месец показа, че 70% от анкетираните смятат, че тези т.нар. стойностни акции ще се представят по-добре през тази година.

Инвестиционният институт на BlackRock, изследователското звено на най-големия мениджър на активи в света, също дава предимство на стойностните акции.

Индексът на стойността на MSCI, съдържащ акции с ниска цена спрямо балансова стойност и висока доходност от дивиденти, се представи значително по-слабо от своя индекс на растеж, доминиран от технологични акции, от началото на 2020 г.

Този индекс на стойността е доминиран от енергийни компании, за които се смята, че се облагодетелстват от икономическото повторно отваряне на Китай, банки, които печелят от по-високи лихви, и предприятия за здравеопазване и домакински продукти, които биха могли да прехвърлят инфлацията на разходите върху потребителите на тези основни стоки.

В Европа последните данни показаха, че маржовете на печалбата на компаниите се увеличават заедно с вложените разходи.

„Повторното отваряне на Китай и стабилизирането на икономиката в Европа е достатъчно, за да работят този вид акции“, коментира Шрам-Фукс от Janus.

Друг знак, че инвеститорите се насочват към ценни акции, е намалената премия, която плащат за акции с растеж, пише още Ройтерс.

"Тази конвергенция (между растеж и стойност) трябва да продължи да бъде вашият основен сценарий", съветва Райън Риърдън, стратег за ETF в State Street Global Advisors. "Централните банки ще запазят лихвените проценти високи.", допълва той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ