Новият собственик на Silicon Valley Bank съкращава работни места

Новият собственик на Silicon Valley Bank съкращава работни места

Новият собственик на американските операции на Silicon Valley Bank (SVB), съкращава около 500 длъжности, заемани от бивши служители на банката, съобщава Би Би Си.

Това се случва два месеца, след като First Citizens купи бизнеса на фалиралата SVB.

Фалитът на SVB, заедно с две други американски банки, предизвика страхове от по-широка банкова криза, което принуди властите да се намесят.

Бизнесът на SVB в Обединеното кралство беше закупен през март от банковия гигант със седалище в Лондон HSBC за 1 паунд.

В имейл, видян от Би Би Си, главният изпълнителен директор на First Citizens Франк Холдинг подчерта проблемите, пред които е изправена SVB по-рано тази година, и каза, че съкращенията ще засегнат „избрани корпоративните функции на SVB и не включват персонал на позиции, насочени към клиента“.

„Екипът в Индия, който поддържа SVB, не е засегнат от промените“, добави той.

Според информация на Би Би Си съкращенията засягат около 3% от общата работна сила на компанията.

First Citizens е известна като най-голямата семейно контролирана банка в Америка. Тя е един от най-големите купувачи на проблемни банки през последните години.

Съгласно сделката всичките 17 бивши клона на SVB бяха отворени под марката First Citizens.

В Обединеното кралство HSBC закупи британските операции на SVB в сделка, ръководена от правителството и английската централна банка. По-рано този месец HSBC заяви, че печалбите й са се увеличили с 1,5 милиарда долара след придобиването.

Също този месец бившият шеф на SVB Грег Бекър се извини за случилото се с банката, докато даваше свидетелски показания в Конгреса, посочвайки нарастващите лихвени проценти и масовите тегления на депозити от клиенти като ключови причини за колапса на банката.

Лихвените проценти бяха рязко намалени по време на световната финансова криза през 2008 г. и отново по време на пандемията от COVID-19, тъй като централните банки по света се стремяха да насърчат икономическия растеж. През последната година обаче лихвите растат, тъй като централните банки се опитват да овладеят инфлацията.

Тези повишения на лихвените проценти удариха стойността на инвестициите, в които повечето банки държат част от парите на своите клиенти, и допринесоха за банковите фалити в САЩ.

Колапсът на SVB беше последван от фалит на друг американски кредитор - Signature Bank, а в началото на май JP Morgan Chase пое First Republic, която също изпадна в затруднения.

Междувременно в Европа швейцарските власти се превърнаха в посредник в сделка за спасяване на закъсалия банков гигант Credit Suisse, който бе придобит от неговия конкурент UBS.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ