Заемите на Полша Румъния и Унгария достигнаха рекордно ниво

Заемите на Полша Румъния и Унгария достигнаха рекордно ниво

Заемите на Полша Румъния и Унгария достигнаха рекордно ниво

За първи път от десет години насам три държави от Източна Европа - Полша ($9 млрд.), Румъния ($6 млрд.) и Унгария ($5 млрд.) са сред петте най-големи кредитополучатели, съобщава Bloomberg.

В същото време заемите на пазарите на облигации сега станаха по-скъпи. Тази година Полша плаща 5,5% годишно за нови 30-годишни облигации, докато през 2021 г. същата облигация щеше да бъде продадена за по-малко от 4%. Анализаторите на Bloomberg изчисляват, че бюджетният дефицит на Източна Европа ще нарасне до 4,3% от БВП на региона тази година, в сравнение с 1,3% през 2021 г., отбелязва Bloomberg.

Според агенцията, нарастващият лихвен процент само ще изостри внезапно разрасналия се бюджетен дефицит в Източна Европа. Освен това, ако войната в Украйна се проточи, Източна Европа ще понесе още по-големи разходи, финансирани от дълг. Чуждестранните инвеститори обаче може да откажат да инжектират допълнителни облигации на пазарите на тези страни.

Деноминираните в долари облигации на Полша вече се търгуват при доходност, подобна на тази в страни, които отдавна се смятат за по-рискови за инвестиране, като Филипините, Индонезия и Уругвай. Ако валутите в региона започнат да падат спрямо долара, както се случва периодично, това ще увеличи разходите за тези правителства за изплащане на дълга.

Междувременно обемът на заемите на държавите в Европа тази година достигна 32 млрд.  долара, което е три пъти повече от същия период на 2022 г., показват оценки на Bloomberg. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ