Последният скок на волатилността беше „огромна свръхреакция“, но очаквайте още, казва стратег на UBS

Последният скок на волатилността беше „огромна свръхреакция“, но очаквайте още,  казва стратег на UBS

Август беше неспокоен месец за пазарите, като несигурността относно състоянието на световната икономика предизвика скок във волатилността.

В началото на месеца по-слабият от очакваното доклад за заетостта в САЩ породи опасения за потенциална рецесия и доведе до спад на американските акции. Същевременно по-ястребовият тон на Японската централна банка доведе до разхлабване на „преносната търговия“ с йени и доведе до спад на Nikkei с над 12%.  

VIX, измерващ очакваната пазарна волатилност, достигна 65 пункта на 5 август, при около 23 пункта през предходния търговски ден. След това индексът бързо се оттегли и последно се търгуваше на ниво около 14,5.

Този рязък скок на волатилността беше „огромна свръхреакция“, заяви във вторник Джери Фаулър, ръководител на европейската стратегия за акции и глобалната стратегия за деривати в UBS пред CNBC.

Той обясни, че UBS е очаквала нивата на волатилност да се повишат спрямо нивата, наблюдавани в началото на годината, тъй като в исторически план комбинацията от намаляващ номинален БВП, намаляване на лихвените проценти и несигурност за пазара на труда е повишавала волатилността.  

„Така че всъщност последните няколко седмици бяха точно това, което мислехме, с изключение на това, че скокът, който получихме, беше огромна свръхреакция и има последствия за това на пазара, но също така и възстановяването сега изглежда малко свръхреакция“, каза Фаулър.

„Докато не сме сигурни, че това забавяне няма да доведе до загуба на работни места в САЩ, трябва да очакваме, че тази несигурност ще доведе до това умерено повишено ниво на волатилност - за разлика от това, което наблюдавахме.“

Според Фаулър ключов фактор за волатилността ще бъде това дали икономическото забавяне в САЩ ще доведе до по-нататъшна загуба на работни места и в САЩ ще се наблюдава „по-твърдо приземяване“.

Според него както следващият доклад за заплатите в неселскостопанския сектор, който се публикува ежемесечно, така и седмичните първоначални молби за помощи при безработица ще бъдат важни показатели през следващите седмици.

„Всички данни за работните места ще бъдат ключови за следващите няколко месеца, докато определяме дали това, което сега е доста ясно, че е забавяне, е забавяне в средата на цикъла, което в крайна сметка ще бъде подкрепено от намаляването на лихвените проценти, или забавянето в средата на цикъла всъщност е нещо малко по-лошо и се превръща със загубата на работни места в по-дълбоко забавяне или рецесия“, добави той.

В перспектива Фаулър заяви, че UBS очаква пазарите „да се установят на малко по-високо ниво на волатилност от това, което имаме в момента“.

Той каза, че след това пазарите вероятно ще се търгуват в определен диапазон. „Това може да е диапазон с лек възходящ наклон, лек низходящ наклон, а може и да е страничен. Но това не са силните пазари, които имахме“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ