Пренасищането с държавен дълг може да разтърси пазарите през 2025 г.

 Пренасищането с държавен дълг може да разтърси пазарите през 2025 г.

Заплахата от дестабилизация на финансовите пазари от нарастващото предлагане на държавен дълг се засили, заяви най-авторитетният консултативен орган за централни банки в света и призова политиците да действат бързо, за да предотвратят икономически щети, предаде Ройтерс.

Клаудио Борио, ръководител на паричния и икономическия отдел на Банката за международни разплащания(БМР), заяви, че е нащрек за пренасищане с държавен дълг, което може да доведе до сътресения на пазара на облигации и да се разпространи върху други активи. И макар че пазарите все още не са претърпели т.нар. „облигационни атаки“, при които инвеститорите в дълг повишават рязко разходите по държавните заеми, за да принудят държавите да се откажат от фискалната разточителност, според него политиците не трябва да чакат това да се случи.

„Финансовите пазари започват да осъзнават, че ще трябва да абсорбират тези нарастващи обеми държавен дълг“, каза той, когато БМР публикува последния си тримесечен доклад.

„На политиците им е необходимо време, за да коригират политиките си, и ако чакат пазарите да се събудят, ще бъде твърде късно.“

Големите дефицити в държавния бюджет предполагат, че държавният дълг може да нарасне с една трета до 2028 г. и да доближи 130 трилиона долара, според търговската група за финансови услуги Institute of International Finance (IIF).

Очаква се предложеното от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп намаляване на данъците, отваряне на нови сметки да набъбне с почти 8 трилиона долара натрупания в страната дълг от 36 трилиона долара, докато новото лейбъристко правителство на Великобритания в бюджета си за октомври повиши предишните петгодишни прогнози за заемите с около 142 млрд. паунда (181,55 млрд. долара).

В понеделник фондът за облигации PIMCO заяви, че планира да диверсифицира експозицията си на държавни облигации, като купува извън САЩ, където перспективата му за дългосрочния държавен дълг е негативна поради влошаващия се фискален профил.

В доклада на БМР като причини за „повторната поява на фискални опасения“ се посочват и политическите сътресения във връзка с бюджетния дефицит на Франция и експанзионистичната политика в Япония.

Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ, която оказва влияние върху движението на цените на държавния, корпоративния и домакинския дълг в световен мащаб, се повиши с около 56 базисни точки (б.т.) от септември насам до около 4,22% .

Трейдърите очакват намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през този месец, но в доклада на БМР се посочва, че на пазара на държавни ценни книжа съществува дисбаланс между търсенето и предлагането, като дилърите държат в портфейлите си рекордни количества непродаден държавен дълг на САЩ.

Тъй като инвеститорите в американски съкровищни облигации са изправени пред двойната опасност от свръхпредлагане на дълг и стимулиращи разходи, които увеличават инфлацията, сега има „повече причини за безпокойство“, отколкото когато БМР предупреди за държавния дълг по-рано тази година, каза Борио.

Дълбочината и ликвидността на пазара на съкровищни облигации на стойност 28 трилиона долара може да го предпази от внезапно рязко повишаване на доходността на дълга за известно време, каза Борио.

„Но това означава, че щом (предупредителните знаци) се появят, въздействието върху световната икономика е по-голямо“, добави той.
На други места в доклада си БМР отбелязва нарастващата несигурност относно това къде ще се установят световните лихвени проценти, тъй като основните централни банки започват да ги намаляват, но световната икономика остава устойчива, подкрепена от силния растеж в САЩ.

В доклада се отбелязва, че условията за кредитиране в световен мащаб остават „необичайно благоприятни“, а стандартите за банково кредитиране в САЩ се разхлабиха след изборите на 5 ноември, докато акциите на Уолстрийт се повишиха.

БМР отбеляза, че по-високата волатилност на валутните пазари е намалила стимула на търговците да възстановяват позициите си след рязкото разпускане през август на т.нар. carry traders, което предизвика сътресения на световните пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ