Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Разтревожени от Близкия изток, пазарите минаха на червена територия
Европейските акции тръгнаха надолу днес, тъй като конфликтът в Близкия изток натежа върху настроенията на инвеститорите в региона и не само - световните акции и пазари като цяло отбелязаха отстъпления днес, докато цените на петрола се повишиха допълнително, тъй като пазарите оцениха риска от разширяване на конфликта в Близкия изток.
Паневропейският Stoxx 600 се понижи с 0,81% в началото на търговията, като всички сектори и основни показатели се търгуваха на червено. Акциите на миннодобивните компании загубиха 1,46%, а технологичните акции отбелязаха спад с 1,33%, предаде CNBC.
Вчера европейските акции затвориха разнопосочно вчера, тъй като инвеститорите оценяваха продължаващия конфликт в Близкия изток и преценяваха новите данни за безработицата в еврозоната, които показаха, че през август тя се е задържала на рекордно ниското ниво от 6,4 %.
Акциите в Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония по-рано загубиха 1%, главно поради спада на акциите в Хонконг, след като се бяха раздвижили, докато няколко пазара, включително континентален Китай и Южна Корея, бяха затворени за деня.
Японският Nikkei обаче се противопостави на тенденцията, като нарасна с 2%, след като новоизбраният министър-председател на страната Шигеру Ишиба заяви, че не е време за повишаване на лихвите след среща с управителя на централната банка Казуо Уеда. По-късно членът на управителния съвет на Японската централна банка Асахи Ногучи заяви, че лихвите ще се повишават предпазливо и бавно.
Фючърсите на Nasdaq се понижиха с 0,5%, а фючърсите на S&P - с 0,4%.
Геополитическото напрежение се увеличи, след като Израел бомбардира Бейрут рано тази сутрин, след година на сблъсъци с подкрепяната от Иран Хизбула.
Цените на петрола се повишиха в четвъртък, тъй като нараснаха опасенията, че конфликтът може да прекъсне потоците от суров петрол от ключовия регион износител, засенчвайки по-добрите перспективи за световното предлагане.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ и американския суров петрол поскъпнаха с по около 1 долар и бяха съответно на нива от 71,11 и 74,83 долара. „Петролът имаше добра седмица. Не мисля, че има сигнал от пазара, който да казва: „Подгответе се за голяма ескалация... Но ситуацията е нестабилна“, каза Ерен Осман, управляващ директор на отдела за управление на благосъстоянието в Arbuthnot Latham.
Засега движението на сигурни активи на по-широкия пазар е слабо. Спот златото се понижи с 0,5% до 2644,99 USD, но остана близо до рекордно високо ниво. Доходността на съкровищните облигации се повиши в сряда, след като оптимистичен доклад за заплатите в частния сектор допринесе за това, че пазарът на труда в САЩ е в добро състояние.
Доходността на двугодишните съкровищни облигации беше без съществена промяна на равнище 3,6539%, а на десетгодишните - 3,8056%.
Пазарите предполагат, че вероятността Фед да намали лихвените проценти с още 50 базисни пункта през ноември е 35%, в сравнение с почти 60% през миналата седмица, и че до края на годината ще бъдат намалени с около 70 базисни пункта.
При валутите еврото като цяло остана без промяна на ниво от 1,1038 щатски долара, недалеч от най-ниското си ниво от сряда - 1,10325 щатски долара, наблюдавано за последен път на 12 септември, докато доларовият индекс нарасна с 0,2% до 101,88 щатски долара.
Стерлингът се понижи с 1,1% до 1,3115 USD, след като управителят на Английската централна банка Андрю Бейли заяви пред вестник „Гардиън“, че централната банка може да стане „малко по-агресивна“ по отношение на намаляването на лихвените проценти, ако инфлацията продължи да намалява.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.