Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Какво може да очакваме от „Великолепната седморка“ през 2025 година?
S&P 500 регистрира още една отлична година през 2024 г., покачвайки се с повече от 20% за втора поредна година – постижение, невиждано от 90-те години на миналия век насам. И точно както предходната година, малка група акции представляват огромен дял от тази печалба.
Групата на т.нар. „Великолепната седморка“ от технологични компании с голяма капитализация – Apple, Nvidia, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta и Tesla – напредна с 63% през 2024 г., след като се повиши с повече от 75% предходната година. Имаше неравности по пътя – групата записа най-лошия си ден в историята през юли, но в по-голямата чат от годината бумът в сферата на изкуствения интелект (AI) продължи да подкрепя акциите на тези технологични гиганти, пише Колин Лейдли за Investopedia.
И така, след две години пазарно господство, какво следва за „Великолепната седморка“?
Ще стане ли седморката по-великолепна?
Кумулативно, „Великолепната седморка“ отчита по-голяма печалба за една година от фондовите пазари в повечето страни. И дори в Америка печалбите на тези компании ги поставят на позиция над останалите.
Без „Великолепната седморка“ съвкупната печалба на акция в S&P 500 щеше да се свие през 2023 г., вместо да нараснат. Печалбите на групата поведоха индекса и през 2024 г., като представляват около 75% от растежа на приходите на S&P 500.
През 2025 г. обаче се очаква растежът да дойде от разширяване на източниците, тъй като „Великолепната седморка“ се забавя, а останалата част от индекса набира скорост. Делът на седморката в растежа на печалбите на S&P 500 се очаква да се свие до едва 33% през 2025 г. Това отчасти се дължи на факта, че групата регистрира много силна 2024 г., което затруднява отчитането на големи скокове на годишна база.
Що се отнася до акциите на компаниите от групата, очакванията са те да продължат да се представят добре през 2025 г., макар и повишенията да са по-малки, отколкото през последните две години.
Анализаторите на Goldman Sachs прогнозират, че групата колективно ще надмине „Другите 493“ от S&P 500 със 7 процентни пункта тази година, най-малкият марж от седем години.
Какво следва за Nvidia?
Nvidia е безспорният лидер на седморката, откакто групата беше дефинирана за първи път през 2023 г. Нейните акции нараснаха със 171% през 2024 г., тъй като продажбите и печалбите скочиха на фона на процъфтяващото търсене на нейните ИИ ускорители.
Nvidia остава най-предпочитаният избор сред анализаторите на Уолстрийт. Въпреки че акциите навлязоха в корекция към края на годината, анализаторите от Bernstein, Morgan Stanley и Bank of America наскоро посочиха компанията като най-добър избор за инвестиране за 2025 г. Всички те изразиха увереност, че въпреки някои пропуски, силното търсене на чипове Blackwell от следващо поколение на Nvidia ще подхрани още една година на изключителен растеж.
Какво предстои за Tesla?
Инвеститорите в Tesla може да се изправят пред преломна година за производителя на електрически превозни средства.
Главният изпълнителен директор Илон Мъск стана главен съветник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, за когото той ще ръководи консултантски департамент, фокусиран върху намаляване на държавните разходи. Връзката на Мъск с Тръмп допринесе за целя ръст от 63% на акциите на Tesla миналата година – акциите се бяха повишили само с 1% за годината до деня на изборите, и ролята му в администрацията може да продължи да влияе върху акциите.
Мъск е известен с това, че дава големи обещания и изказванията му за 2025 г. не са изключение. В началото на 2024 г. той обеща пускането на пазара на по-достъпен автомобил през 2025 г. Той очаква Tesla да пусне пълен софтуер за самостоятелно управление в Тексас и Калифорния и дори предложи идеята за продажба на Optimus – хуманоидния робот на компанията, в рамките на годината.
Що се отнася до основния бизнес на Tesla - производството и продажбата на електрически автомобили, перспективите са мъгливи. Очаква се Тръмп да прекрати федералните данъчни кредити за електрически превозни средства, което вероятно ще постави Tesla извън обсега на повече потребители. Лихвените проценти също могат да останат високи, създавайки още повече пречки пред достъпността.
Ще се превърнат ли разходите за ИИ най-накрая в печалба?
През 2024 г. Уолстрийт поставя под съмнение рентабилността на разходите на Big Tech за ИИ инфраструктура. Доставчици на облачни услуги като Microsoft, Amazon и Alphabet инвестираха десетки милиарди долари в изграждането на центрове за данни миналата година и понякога им беше трудно да убедят инвеститорите, че цялата инвестиция ще се изплати.
Тъй като манията по ИИ навлиза в трета година, анализаторите очакват инвеститорите да пренасочат фокуса си от изграждането на възможности за изкуствен интелект към внедряването и осигуряването на приходи от ИИ продукти. Анализаторите на Goldman Sachs наричат това пренасочване към монетизация „Фаза 3“ от еволюцията на ИИ. Те твърдят, че доставчиците на софтуер и услуги са сред компаниите в най-добра позиция за растеж в тази фаза.
Анализаторите на JPMorgan също посочват, че всички разходи на Big Tech може да започнат да се отразяват негативно тази година под формата на по-високи разходи за амортизация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.