Светът на парите: Уолстрийт сформира суперекипи, които да завладеят пазара за частни кредити

Светът на парите: Уолстрийт сформира суперекипи, които да завладеят пазара за частни кредити

Големите банки и гигантите в сферата на частния капитал обединяват усилията си, за да създадат нови супергрупи на Уолстрийт, с цел да завладеят по-голяма част от пазара на частни кредити от 1,7 трлн. долара.

Най-новият екип представлява съюз между Citigroup (C) и Apollo Global Management (APO), който в четвъртък обяви частен кредитен фонд на стойност 25 млрд. долара, фокусиран върху директното кредитиране. Това е най-голямото кредитно партньорство досега между частна финансова институция и голяма банка.

„Това е споразумение, при което всички печелят“, каза съпрезидентът на Apollo Джим Зелтър в позиция до медиите.

Ръководителят на банковия отдел и изпълнителен заместник-председател на Citigroup, Висвас Рагхаван, каза, че банката и гигантът за дялово инвестиране ще „предоставят на клиентите набор от опции, за да посрещнат техните развиващи се нужди от финансиране“.

Съвместното предприятие позволява на търговците на Citi и професионалистите на капиталовите пазари да запазят своите клиентски взаимоотношения и такси, като същевременно предлага опции за частно финансиране. И най-важното е, че няма да изисква от банката да вкарва дълга, произтичащ от тези сделки, в счетоводния си баланс.

Частният кредит — който представлява всички дългове, които не са емитирани или търгувани публично, е слабо дефиниран пазар, който се разраства като гъба през последното десетилетие, до голяма степен поради по-високите лихвени проценти и регулациите, които принудиха банките да се откажат от собственото си кредитиране с ливъридж, пише Дейвид Холерит за YahooFinance.

Сега пазарът е в размер от приблизително 1,7 трлн. долара в сравнение с 41 млрд. долара през 2000 г., според доставчика на данни Preqin. Сумата все още е малка в сравнение с общите заеми, държани от американските банки - над 12 трлн. долара.

„Уговорка“

Citigroup далеч не е единствената голяма банка, която се свързва с частен кредитор, за да преследва този пазар.

По-рано този месец френската BNP Paribas задели 5 млрд. долара за „стратегическо сътрудничество“ с дъщерното дружество на Apollo - Atlas, фокусирано върху обезпечени с активи институционални кредити. В този съюз BNP носи капитала, докато Apollo дава заемите.

Миналия май Pittsburgh regional bank PNC сключи собствено споразумение с мениджъра на активи TCW.

Миналия ноември друга голяма френска банка, Societe Generale, сключи съюз с паричния мениджър Brookfield, за да стартира частен дългов фонд, предназначен да набере 10 млрд. евро следващите четири години, който ще предоставя кредити на доставчици на инфраструктура и други частни пазарни фондове.

Банката от Сан Франциско Wells Fargo предприе подобен подход преди година, като сключи споразумение да прехвърли възможностите за финансиране на клиенти на компания за бизнес развитие, стартирана от паричния мениджър Centerbridge Partners.

С минимална цел от 5 милиарда долара капитал, фондът ще получи най-малко две трети от капитала си от пенсионен фонд на Британска Колумбия и друг държавен фонд, притежаван от Абу Даби.

Приятели и врагове

Въпреки тези нови съюзи, динамиката на отношенията между регулираното банкиране и кредитирането от небанкови финансови фирми далеч не е проста, според Джу-хон Куек, старши партньор в McKinsey.

„Банките и частните кредитни фондове са нещо като врагове от дълго, дълго време“, каза Квек, който заема водеща роля както в управлението на активи на McKinsey в Северна Америка, така и в практиките за частен капитал.

Банките могат да се конкурират с частни кредитни групи за финансиране на сделки. Те също така понякога продават траншове от широко синдикирани заеми на същите тези частни кредитни групи. И в много случаи най-големите банки в страната също предоставят кредити на същите тези групи.

Подчертавайки както повишеното регулаторно ограничение, което банките имат върху разгръщането на собствения си капитал, така и по-ниския ливъридж, използван от частни фондове, когато отпускат заеми на кредитополучатели, Куек отбеляза, че тези официални партньорства показват, че частното кредитно пространство наистина се очаква да продължи да расте и банките сега го разглеждат като друг поток от приходи.

Заемите в това пространство също вероятно ще продължат да растат като гъби отвъд традиционното финансиране за корпоративни изкупувания. През следващото десетилетие Квек и неговите сътрудници очакват допълнителни $5 до $6 трлн. заеми, които да се прехвърлят от банки към частни кредити, включващи всичко - от финансиране на инфраструктурни проекти до лизинг на самолети, студентски заеми, жилищни ипотеки и заеми, обвързани с по-висок рисков търговски реален проекти за имоти.

Някои банки все още избират да се справят сами в света на частното кредитиране, дори когато други се присъединяват към суперекипите на Уолстрийт. Goldman Sachs има своя собствена частна кредитна платформа в рамките на своя отдел за управление на активи, която може да осигурява частни сделки за финансиране от своята инвестиционна банка.

Goldman asset management набра повече от 20 млрд. долара за частен кредитен фонд в края на май.

JPMorgan Chase (JPM) не е обявил никакви официални партньорства, въпреки че е водил подобни дискусии още в края на миналата година. Преди няколко години банката отдели 10 млрд. долара от баланса си за директно кредитиране.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън е сред онези, които изразиха някои опасения относно растежа на частния кредит, твърдейки, че той създава повече възможности рисковете извън регулираната банкова система да останат без надзор.

„Наистина очаквам да има проблеми“, каза Даймън по време на конференция на Bernstein в края на май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ