Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борси започват седмицата със спад, на фокус са търговските преговори между САЩ и ЕС

Европейските борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите анализираха смесени корпоративни отчети и чакаха нова информация за потенциална търговска сделка между Съединените щати и Европейския съюз, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,49 пункта, или 0,09%, до 546,51 пункта. Немският показател DAX се понижи с 21,73 пункта, или 0,09%, до 24 267,78 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 1,21 пункта, или 0,01%, до 8 990,91 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 25,18 пункта, или 0,32%„ до 7 797,48 пункта.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви в неделя, че е уверен, че Вашингтон може да осигури търговска сделка с ЕС, но 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на новите мита.
Инвеститорите са надяват да получат повече яснота относно търговските преговори между САЩ и ЕС, докато блокът подготвя ответни мерки, ако преговорите с Вашингтон се провалят.
„От една страна, има тотална несигурност по отношение на тарифите“, каза Йохен Щанцл, главен пазарен анализатор в CMC Markets, като, че от друга страна той продължава да таи надежда, че ЕС и САЩ ще постигнат по-добра сделка и че въздействието върху корпоративните печалби няма да бъде толкова тежко, колкото първоначално се очакваше.
Ryanair беше един от най-големите процентни печеливши в STOXX 600, след като най-големият нискотарифен превозвач в Европа съобщи, че тримесечната му печалба се е увеличила повече от два пъти. Акциите на компанията поскъпнаха с 5,8%, което даде тласък на целия сектор. Цените на книжата на Lufthansa и EasyJet се повишиха с 1,37% и 0,70%.
Акциите на минодобивните компании Glencore, Anglo American и Antofagasta се поскъпнаха с 3,41%, 3,4% и 3,08%, следвайки по-високите цени на металите.
Цената на книжата на Boliden се повиши с 5,28%, след като Berenberg повиши рейтинга на шведската минна компания.
Швейцарският производител на решения за отопление и вентилация Belimo отчете по-добра от очакваната рентабилност за полугодието, което доведе до ръст на цената на неговите книжа с 30,3%.
Акциите на Stellantis пък поевтиняха с 2,05%, след като автомобилният производител заяви, че очаква нетна загуба от 2,3 милиарда евро за първата половина на 2025 г.
Цената на книжата на шведската отбранителна фирма Saab се понижи със 8,08%, следвайки ръст от 16,4% в предишната сесия.
В понеделник китайското външно министерство съобщи, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще се срещнат с китайския президент Си Дзинпин в четвъртък.
Инвеститорите ще вземат предвид и срещата на ЕЦБ по-късно тази седмица, на която се очаква тя да запази лихвените процент без промяна, следвайки серия от намаления.
Фокусът ще бъде и върху корпоративните отчети на големите технологични компании тази седмица, включително Alphabet и Tesla.
Разнопосочна търговия в САЩ
Американските борсови записаха смесени резултати в петък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че настоява за по-големи мита върху Европейския съюз, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 142,3 пункта, или 0,32%, до 44 342,19 пункта. Широкообхватният показател S&P 500 се понижи с 0,57 пункта, или 0,01% до 6 296,79 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 10,01 пункта, или 0,05%, до 20 895,66 пункта.
Тръмп изисква минимални мита между 15% и 20% при всяка сделка с ЕС, съобщи „Файненшъл таймс“, позовавайки се на трима души, запознати с преговорите. ЕС се опитва да постигне търговско споразумение със САЩ преди крайния срок на Тръмп - 1 август, когато той обеща да влязат в сила мита от 30% върху вноса от блока.
Търговците също така анализираха последните корпоративни отчети и новите икономически данни за САЩ.
Данните, публикувани в петък, показаха спад в опасенията на потребителите относно инфлацията, предизвикана от митата, до най-ниските им нива от февруари. Проучването на потребителите на Университета в Мичиган за юли показва, че общото потребителско настроение се е повишило с 1,8% от юни до 61,8 пункта, което е в съответствие с прогнозата и представлява най-високото ниво от февруари.
Що се отнася до корпоративните отчети, акциите на Netflix поевтиняха с 5,10%, след като компанията заяви, че оперативният ѝ марж през втората половина на тази година ще бъде по-нисък от този през първата.
Цената на книжата на 3M се понижи с 3,65%, след като компанията ревизира прогнозата си за органичен растеж на продажбите на 2%. Преди това тя даде диапазон на растеж от „долната граница от 2% до 3%.
Въпреки смесената реакция към последните корпоративни отчети, сезонът започва силно. До момента 12% от компаниите от S&P 500 са представили финансовите си резултат, като 83% са надминали прогнозите. В четвъртък акциите на PepsiCo и United Airlines поскъпнаха, след като двете компании надминаха прогнозите на анализаторите за приходи. Това следва солидните резултати на големи банки като JPMorgan и Goldman Sachs по-рано през седмицата.
Както S&P 500, така и Nasdaq отчетоха седмични повишения – съответно с 0,6% и 1,5%. Dow Jones се завърши седмицата с малък спад.
Ръст в Азия
Водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в понеделник, докато инвеститорите анализираха решението на централната банка на Китай за лихвите и резултатите от изборите в Япония, предаде Си Ен Би Си.
Китайската народна банка остави основната лихва по едногодишните заеми (LPR) на ниво от 3,0%, и петгодишният LPR на равнище от 3,5% на фона на слабите потребителски настроения и забавящия се растеж в страната.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 25,31 пункта, или 0,72%, до 3 559,79 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши с 22,57 пункта, или 1,05%, до 2 176,28 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна със 168,48 пункта, или 0,68%„ до 24 994,14 пункта.
Южнокорейският показател Kospi записа ръст от 22,74 пункта, или 0,71%, до 3 210,81 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 се понижи с 89 пункта, или 1,02%, до 8 668,2 пункта.
Японската йена поскъпна спрямо долара в понеделник, следвайки резултатите от изборите за горната камара на парламента на Япония на 20 юли.
Йената, която традиционно се смята за сигурно убежище, особено по време на несигурност, беше в спад в продължение на две седмици преди изборите, след като анкетите сочеха, че управляващата партия на страната ще загуби парламентарното си мнозинство. Точно такъв бе и резултатът от вота в неделя, като премиерът Шигеру Ишиба заяви, че няма планове да се оттегли от поста въпреки загубеното мнозинство.
Пазарите в Япония останаха затворени днес заради национален празник.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,87 пункта, или 0,08%, до 1 044,42 пункта. BGBX40 се повиши с 0,09 пункта, или 0,05%, до 191,33 пункта. BGTR30 записа спад от 2,78 пункта, или 0,29%, до 948,79 пункта. BGREIT напредна с 1,09 пункта, или 0,47%, до 232,13 пункта.
*Информацията е актуална към 13:00 часa
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
X на Мъск отказва да предостави данни за френско разследване, определя го като „политически мотивирано“
Технологии |ЕЦБ: Фирмите в еврозоната остават оптимистично настроени, но усещат въздействието на търговското напрежение
Икономика |Хонконг разследва изтичане на данни на близо половин милион клиенти на Louis Vuitton
Свят |Има ли опасност от балон на криптопазара?
Финанси |Антибиотичната резистентност ще струва на света близо 2 трилиона долара годишно
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Хороскоп |Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Свят |Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Свят |Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Свят |Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Финанси |Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Икономика |Времето: Днес ще бъде слънчево и горещо
България |Бангладеш и САЩ подписват петгодишно споразумение за внос на пшеница
Икономика |

Коментари
Няма въведени кометари.