Светът на парите: Защо активността на световния пазар на рисков капитал намалява за трета поредна година

Светът на парите: Защо активността на световния пазар на рисков капитал намалява за трета поредна година

Динамиката на световния пазар на рисков капитал се забавя за трета поредна година. През 2024 г. тази тенденция едва ли ще се промени - спад в активността се отчита вече три тримесечия. Експертите се надяват, че намаляването на дисконтовите проценти от страна на Федералния резерв на САЩ и други водещи централни банки ще увеличи размера на наличните заемни средства, чиято липса, в съчетание с продължаващата макроикономическа несигурност, възпрепятства възстановяването на пазара на рисков капитал.

Все по-надолу и по-надолу

В края на третото тримесечие динамиката на световния пазар на рисков капитал и инвестиции се понижи, като продължи негативната тенденция от първите две тримесечия. Спадът на активността бе регистриран във всички региони, като особено забележим бе в Европа и Азия, където няма надежда за възстановяване до нивото от миналата година. По данни на изследователите от Pitchbook/NVCA Venture Monitor в края на трите тримесечия в Европа са сключени 6 431 сделки, докато за цялата минала година - 11 206. В Азия през трите тримесечия на тази година е имало 7 364 сделки, докато за цялата минала година те са били 12 861. Динамиката в САЩ също не дава много основания да се надяваме, че броят на сделките през оставащото тримесечие ще навакса изоставането от предходната година: за цялата минала година са сключени 15 642 сделки, а за трите тримесечия на тази година - 10 724.

Така 2024 г. ще бъде третата поредна година на намаляваща активност на световния пазар на рисков капитал. Пикът е достигнат през 2021 г. с 56 820 сделки в световен мащаб. Оттогава броят им непрекъснато намалява - 53 794 през 2022 г. и 42 773 през 2023 г.

Що се отнася до обема на изходите от сделките с рисков капитал (продажба на друг инвеститор на дял в стартиращо предприятие, закупен на ранен етап, или продажба на цялото стартиращо предприятие, първично публично предлагане с продажба на дял на фондовата борса, сливане с друга компания и т.н.), ситуацията е още по-неблагоприятна. Докато през 2021 г. общият размер на сделките за излизане от пазара в световен мащаб достига 1,45 трилиона долара, през 2022 г. той вече е само 338 млрд. долара, а през 2023 г. - 244 млрд. долара. В края на първите девет месеца на 2024 г. общият размер на сделките за излизане от пазара е 132 млрд. долара.

Нов свят в края на тунела

Експертите отбелязват, че на фона на общата слабост, ситуацията е сравнително добра само в Съединените щати. От началото на годината там са регистрирани повече рискови сделки, отколкото в който и да е друг регион на света. Освен това броят на сделките в САЩ представлява повече от половината (55,4 %) от общия брой на сделките с рисков капитал в света. Според Ауорохоти Босе, водещ анализатор в изследователската фирма GlobalData, „САЩ значително превъзхождат другите страни както по брой, така и по обем на сделките с рисков капитал“. Сегашната доминация на САЩ се обяснява и с факта - отбелязва Босе, - че неотдавна Китай не изоставаше, но сега (б.р.поради забавянето на китайската икономика.) делът на Китай в общия брой сделки е 16,6 %, а по отношение на обема на сделките - само 12,7 %“.

Според изчисленията на Pitchbook/NVCA Venture Monitor през последното тримесечие фондовете за рисков капитал са привлекли 64 млрд. долара в САЩ, докато в цяла Азия те са набрали само 14,9 млрд. долара, което е най-ниското ниво от 2017 г. насам. Освен САЩ и Китай, десетте най-големи държави по отношение на активността на фондовете за рисков капитал, особено по отношение на големите сделки (над 100 млн. долара) през тази година, включват пет европейски държави: Обединеното кралство, Германия, Франция, Швеция и Нидерландия, две от Азия - Индия и Япония, и една от Северна Америка - Канада.

По отношение на общия обем на сделките обаче спадът в активността е забележим дори в САЩ. През третото тримесечие този обем възлиза на 37,5 млрд. щатски долара, което е с 32% по-малко, отколкото през второто тримесечие. Сред основните причини за постоянния спад на активността на пазара на рисков капитал експертите посочват ограниченото количество налична ликвидност поради високите дисконтови проценти. Както е известно, централните банки на много държави доскоро поддържаха рекордно високи лихвени проценти, за да се борят с инфлацията. При тези условия участниците в сделките трябва да се съгласяват с по-скромни условия за инвестиране в стартиращи предприятия, а преговорите по условията на сделките често се забавят, което води до закъсняло финансиране. Това е в допълнение към общата макроикономическа несигурност на фона на геополитическото напрежение в няколко части на света, както и по-бавното от очакваното възстановяване на китайската икономика след пандемията от COVID-19.

Експертите обаче се надяват, че цикълът на намаляване на основните дисконтови проценти от Федералния резерв на САЩ и някои други водещи централни банки дава надежда за скорошно възстановяване на пазара на рисков капитал. Анализаторът на Pitchbook Кайл Станфорд отбелязва, че неотдавнашното намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта от страна на Фед е „добра стъпка за възстановяване на баланса в наличността на дългов капитал и намаляване на натиска върху пазара като цяло. Това би могло да ускори сключването на нови сделки и създаването на нови предприятия“.

В допълнение към увеличаването на наличните заеми, по-ниските лихвени проценти могат да доведат до съживяване на пазара на първични публични предлагания, което от своя страна може да активира излизането от рискови сделки чрез продажба на дялове в стартиращи предприятия на фондовата борса. „Въпреки че едно намаление (на основния лихвен процент на Фед) дори с 50 б. п. няма да може да промени из основи цялата ситуация с рисковия капитал, то вече е стъпка в правилната посока“, - смята анализаторът на PitchBook Емили Женг. Публикуваният от ФЕД точков график (в който се записват очакванията на членовете на комитета за траекторията на лихвените проценти) предполага още две понижения на лихвите на стъпки от по 0,25 б.т. до края на годината. През 2025 г. лихвеният процент трябва да спадне до диапазона 3-3,5%.

Кой се справя добре

През тази година фондовете за рисков капитал инвестират най-активно в проекти, свързани с изкуствения интелект (ИИ), криптовалутите и блокчейн, както и в медицински и здравни технологии (health-tech).

Според изчисленията на консултантската компания EY през третото тримесечие стартиращите компании, свързани с изкуствен интелект, са получили най-много инвестиции в рисков капитал - 37%. Като цяло от януари до септември делът на инвестициите на рисков капитал в стартиращи предприятия, свързани с ИИ, е 33%. През последните години делът на ИИ в общите инвестиции в рисков капитал нараства - през 2020 г. той е бил 14%, а през 2021 г. - 15%. Вярно е, че през 2022 г. той леко спадна до 13%, но през 2023 г. направо скочи до 28%. В обозримо бъдеще ИИ вероятно ще доминира на пазара на рисков капитал - смятат анализаторите на EY, - защото за разлика от дот-ком бума в края на 90-те години, който се основаваше главно на потребителското търсене, ИИ се основава и на корпоративното търсене.

Що се отнася до крипто и блокчейн стартъпите, само през октомври инвестициите на рисков капитал в тези проекти възлизат на общо 780 милиона долара, което е с 28% повече от септември. Една от най-големите транзакции беше набирането на 210 милиона долара от Blockstream, който осигурява инфраструктура за биткойн транзакции.

В сектора на здравните технологии само през първата половина на годината са сключени общо 728 сделки, от които 14 са включени в броя на мегасделките, тоест повече от 100 милиона долара. Само през октомври два стартъпа за здрави технологии, които се подготвят за първично публично предлагане, успяха да проведат големи кръгове за привличане на инвестиции на обща стойност над 100 милиона долара.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ