Тъмната тайна на Уолстрийт: Анализаторите не са много точни в прогнозите за акциите

Тъмната тайна на Уолстрийт: Анализаторите не са много точни в прогнозите за акциите

Тъмната тайна на Уолстрийт: Анализаторите не са много точни в прогнозите за акциите

Декември е месец, пълен с пазарни прогнози за следващата година. Всички анализатори и икономисти изглежда имат силно предчувствие за това как ще се държат акциите в бъдеще. Работата е там, че те почти винаги грешат, пише Никол Гудкинд за Си Ен Ен.

Миналата година анализаторите на Goldman Sachs прогнозираха, че S&P 500 ще приключи 2022 г. при ниво от 5100 пункта. От Morgan Stanley бяха значително по-големи песимисти, залагайки на равнище от 4400 пункта в края на годината. Широкообхватният индекс завърши търговията в сряда при ниво под 3800 пункта.

Нито един основен анализатор не прогнозира миналия декември, че тази година (вероятно) ще бъде най-лошата за американските акции от 2008 г. насам, че цените на петрола ще скочат от 70 до 130 долара за барел, а след това ще паднат обратно до 70 долара за барел. Никой не прогнозира, че Федералният резерв ще обяви четири поредни увеличения на лихвите със 75 базисни пункта.

Геополитическият хаос, пандемията и екстремните метеорологични явления създадоха неочаквани и огромни поредица от попътни и насрещни ветрове, предизвиквайки изключително турбулентни движения за пазарите.

„Докато правят равносметка на тази година, инвеститорите трябва да изпитат известно чувство на смирение, докато гледат към следващата“, пише в бележка Кристофър Смарт, главен глобален стратег в Barings. „Те могат да получат известна утеха, че извън кръговете на американското разузнаване почти никой не е очаквал руска инвазия миналия декември. Но това ще бъде малка утеха на фона на трудни пазарни условия и мимолетната възвръщаемост.“

Повечето анализатори изглежда очакват инфлационните рискове да намалеят през следващата година, което до доведе икономиката до лека рецесия и евентуално възстановяване. Те обаче зоват за това инвеститорите да носят предпазните си колани през цялото време, в случай на неочаквани неравности по пътя.

Прогнозите за това на какво ниво S&P 500 ще завърши 2023 г. варират значително. От Си Ен Ен дават за пример прогнозите на пет водещи банки:

  • Barclays: 3725
  • Citi: 3 900
  • Bank of America: 4 000
  • Goldman Sachs: 4000
  • JPMorgan: 4200

През предходните 20 години (2002 – 2021) средната разлика между оценките на целевата стойност от анализаторите на Уолстрийт в началото на годината и крайното равнище на индекса през същата година е 8,3%, сочат данни на FactSet.

Анализаторите надцениха крайната стойност на индекса (тоест, тя е била по-ниска от техните прогнози) през 13 от тези 20 години, а са я подценили (крайната стойност е била над тяхната оценка) през останалите 7.

Тази година се очаква разминаването между крайния резултат за S&P 500 и прогнозите на Уолстрийт да бъде най-голямата от около 15 години, според данните на FactSet. Те са на път да надценят представянето на S&P 500 през 2022 г. с близо 40%.

Пазарните анализатори са страхотни в това да обясняват какво движи акциите в краткосрочен план, но прогнозите очевидно не са силната им страната и не трябва да бъдат нещо, на което инвеститорите разчитат. S&P 500 има добри и лоши години, но дългосрочните инвеститори знаят, че обикновено излизат на плюс, като възвръщаемостта е средно около 10% на година за близо век.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ