Вяла търговия на фондовите пазари в Азия, докато повечето водещи борси са затворени

Вяла търговия на фондовите пазари в Азия, докато повечето водещи борси са затворени

Акциите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения в петък в рамките приглушена сесия, тъй като повечето водещи пазари по света са затворени по случай католическия Разпети петък, пише Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 46,68 пункта, или 0,17%, до 27 518,31.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 15,02 пункта, или 0,45%, до 3 227,65 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 19,83 пункта, или 0,93%, до 2 158,42 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа ръст от 56,61 пункта, или 0,28%, до 20 331,2 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 18,2 пункта, или 0,25%, до 7 219 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi регистрира ръст от 31,18 пункта, или 1,27%, до 2 490,41 пункта.

Акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 4,33%, след като компанията заяви, че ще предприеме „значително“ съкращаване на производството на чипове, тъй като се бори с рязък спад в глобалното търсенето на полупроводници, който доведе до понижение на цените

Компанията изчисли, че оперативната й печалба е паднала до 600 млрд. вона (455,5 милиона долара) през периода януари-март, в сравнение с 14,12 трлн. вона година по-рано. Това е най-ниската тримесечна печалба от 14 години насам. Приходите се очаква да са се понижили с близо 20% в сравнение с миналогодишните 63 трлн. вона.

Повишения в Европа

Днес водещите европейски фондови борси останаха затворени, но те завършиха търговията в четвъртък на зелено, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,35 пункта, или 0,51%, до 458,94 пункта. Немският показател DAX се повиши със 77,72 пункта до 15 597,89 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна със 78,62 пункта, или 1,03%, до 7 741,56 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 8,45 пункта, или 0,12%, до 7 324,75 пункта.

След силен старт на годината, европейските акции останаха под натиск от разпродажбите от миналия месец, тъй като неотдавнашните банкови сътресения запазиха рисковите нагласи крехки, с нервни инвеститори, които се притесняваха от смесени икономически данни и задаваща се рецесия.

Пазарите все още очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да продължи повишаването на лихвените проценти на следващата политическа среща.

„Тъй като главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн предупреждава, че инфлацията на цените на храните в ЕС все още се покачва, нараства натискът за по-нататъшни повишения на лихвите от страна на ЕЦБ през следващите седмици“, каза Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets UK.

Акциите на Shell поскъпнаха с 2,29%, след като петролният и газов гигант заяви, че очаква по-високо производство на втечнен природен газ (LNG) през първото тримесечие след прекъсвания в австралийските му заводи миналата година.

Цената на книжата Temenos AG се повиши с 1,69%, след като се появи информация, че компанията е потърсила нови оферти от потенциални ухажори през последните седмици, след като преговорите за придобиване се провалиха миналата година заради цената.

Акциите на Zurich Insurance Group напреднаха с 1,94%, след като групата заяви, че се оттегля от Net Zero Insurance Alliance (NZIA), превръщайки се във втория член-основател, който напусна климатичната група за по-малко от седмица.

Ръст в САЩ

На Уолстрийт акциите завършиха търговията в четвъртък с повишения, следвайки силното представяне на технологичните компании.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 2,57 пункта, или 0,01%, до 33 485,29 пункта, след като по-рано бе на червено с над 150 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 14,64 пункта, или 0,36%, до 4 105,02 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 91,1 пункта, или 0,76%, до 12 077,96 пункта, като акциите на Alphabet и Microsoft поскъпнаха с 3,76% и 2,55%.

Въпреки ръстовете от четвъртък S&P 500 се понижи с 0,1% за седмицата, отбелязвайки първата си губеща седмица от четири. Технологичният Nasdaq падна с 1,1% тази седмица, докато Dow за напредна с 0,6%.

Пазарът остана нестабилен, тъй като последните данни за седмичните молби за помощи при безработица бяха по-високи от очакваното, добавяйки към сигнали, които сочат забавяне на растежа на работните места. По-рано стана ясно, че през февруари броят на свободните работни места в САЩ е паднал под 10 млн. през февруари – нещо, което се случва за първи път от почти две години.

През последните няколко месеца инвеститорите приветстваха признаците на икономическо охлаждане с надеждата, че това може да накара Федералния резерв да промени курса и да спре затягането на паричната политика. Сега обаче те се чудят дали централната банка не е отишла твърде далеч в опита си да охлади инфлацията, затягайки икономиката до точката на рецесия.

„Фед изгради стена с лихвени проценти и сега икономиката се сблъсква с нея“, каза Джейми Кокс, управляващ партньор в Harris Financial Group.

Четвъртък бе последният ден от съкратената търговска седмица, като пазарът остана затворен за Разпети петък. Инвеститорите все още ще чакат доклада за работните места през март. Работните места в неселскостопански сектор показват солиден ръст въпреки съкращенията в технологичния и финансовия сектор, но мнозина смятат, че тенденцията скоро ще се обърне.

Данните за молбите за помощи при безработица „потвърждават идеята, че повишаването на лихвените проценти от Фед започва да охлажда пазара на труда и забавя икономиката“, каза Крис Закарели, от Independent Advisor Alliance. „Шансовете са много по-големи това да предизвика рецесия, и то дори значителна рецесия, отколкото повечето хора в момента са готови да повярват“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ