Законът за приемане на еврото ще бъде внесен в НС до месец

Законът за приемане на еврото ще бъде внесен в НС до месец

Законът за приемането на еврото ще бъде внесен в Народното събрание до месец. Това съобщи зам.-министърът на финансите Методи Методиев по време на дискусия "Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към Еврозоната", организирана от Икономическия и социален съвет на България (ИСС), която се провежда днес в Министерския съвет.  

Проект на нов закон за Българска народна банка, регламентиращ функционирането на централното ни банка в рамките на еврозоната, предстои да бъде одобрен от Министерски съвет и внесен за разглеждане в Народното събрание, обясни Методиев. Според него, постигането на инфлационния критерий остава основното предизвикателство пред страната ни.

"Въвеждането на еврото е фундаментална промяна, която ще донесе на страната ни множество икономически възможности, ще подпомогне по-бързо икономическото ни развитие, а това е пътят за по-добър живот на всеки един български гражданин", каза зам.-министърът на финансите.

Методи Методиев изтъкна, че присъединяването към еврозоната е ключова стъпка в процеса на пълната интеграция на България в Европейския съюз. Приемането на общата европейска валута е символ на принадлежността на България към европейската идея, посочи той. 

Методи Методиев каза, че плавната и своевременна подготовка за приемане на единната европейска валута е от особена важност за безпроблемното въвеждане на еврото. Той отбеляза, че за тази цел работи Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, съпредседателстван от министъра на финансите и управителя на БНБ.

"Въпреки че България няма да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г., служебното правителство продължава работа по подготовката на страната ни за членство с ускорени темпове", каза заместник-министър Методиев.

Той припомни позицията на Министерството на финансите, че България полага всички възможни усилия да бъде готова да приеме еврото не по-късно от 1 януари 2025 г. Методиев изброи част от работата по техническата подготовка, свързана с присъединяването към еврозоната. В процес на изпълнение са мерки, заложени в Националния план за въвеждане на еврото в България, приет от Министерския съвет (МС) през май 2022 г., в процес на подготовка е и закон за въвеждане на еврото у нас, а проект на нов закон за БНБ, регламентиращ функционирането на централната ни банка в еврозоната, предстои да бъде одобрен от МС и внесен за разглеждане в Народното събрание, посочи Методиев, цитиран от БТА.

Зам.-министърът на финансите отбеляза още, че се работи и за цялостното изпълнение на мерките от плана за действие за изпълнение на последващите ангажименти след присъединяването ни в чакалнята на еврозоната и в банковия съюз. Отбеляза и информационната кампания за предоставяне на достъпна, разбираема и всеобхватна информация за практическите аспекти при въвеждане на еврото. 

Методи Методиев припомни, че наред с техническата подготовка за членство, следва да се изпълнят и Маастрихтските критерии, чрез които се оценява номиналната конвергенция на България. "На този етап България не покрива критерия за ценова стабилност. Инфлационният процес в България до голяма степен зависи от цените на суровините и реалния процес на конвергенция в държавата. Предизвикателство вече е и постигането на критерия за стабилни публични финанси и ограничаването на бюджетния дефицит на 3% от БВП. През последните 25 години България демонстрира стабилна бюджетна позиция на сектор "Държавно управление" и традиционна държи добри позиция по отношение на тези критерии", отбеляза той. 

Методиев добави, че приетият от МС в края на април проектобюджет за 2023 г. отразява фискалните ефекти върху параметрите на бюджетната рамка при сценарий без промяна на политиките, повлиян е от рамката на политиките, заложени в Закона за бюджета за 2022 г. и актуализацията му, както и от политическия цикъл, свързан с процеждане на предсрочни парламентарни избори. 

Целта е 49-ото Народно събрание в качеството си на законодателна институция да заложи своето виждане за бюджета и политиките в него, за което по думите му министерството на финансите ще окаже пълно техническо съдействие.

"Имаме готовност с приходни и разходни мерки, с оценен годишен фискален ефект, които могат да бъдат разгледани в НС и ако получат необходимата политическа подкрепа, биха могли да спомогнат за привеждането на дефицита в рамките на 3-процентното ограничение", каза Методиев. По думите му от дискусиите в публичното пространство изглежда, че има консенсус за 3% дефицит.

"Видно е, че голяма част от политическите партии ясно заявиха, че присъединяването на България към еврозоната остава стратегически приоритет за държавата. Придържането към по-консервативна фискална политика е важно не само за въвеждането на европейската валута в страната, но и от гледна точка на стабилността на икономиката ни в настоящата динамична финансова и геополитическа обстановка. Фискалната политика трябва да бъде благоразумна и съобразена с икономическия цикъл, като това ще спомогне в усилията за овладяване на високата инфлация и за по-нисък дефицит", каза той.

От разговори с европейските ни партньори става ясно, че за държавите от еврозоната, освен икономическите критерии, които страната трябва да покрие, от ключово значение е и политическата стабилност и подкрепата за продължаване на европейската икономическа интеграция, гарантирани от наличието на едно стабилно правителство, отбеляза Методиев.

Зам.-министърът на финансите каза още, че за гражданите въвеждането на еврото ще бъде един по-пасивен процес, като даде примери - банковите ни сметки, спестяванията, кредитите, задълженията ще бъдат автоматично превалутирани, цените ще бъдат предварително изписани в двете валути, парите в брой, теглени от банкомати или получаване на ресто ще бъдат в евро. За да изглежда всичко това "автоматично" за гражданите, Методиев отбеляза важността бизнесът да партнира на държавата с предприемане на активни действия, необходимо е също публичните надзорни и контролни органи да положат усилия за намаляване на злоупотребите и спекулата, и за предотвратяване покачването на цените вследстве въвеждането на еврото. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ