Защо жените подхождат към наследството си по различен начин от мъжете

Защо жените подхождат към наследството си по различен начин от мъжете

Защо жените подхождат към наследството си по различен начин от мъжете

Жените и мъжете имат много различни възгледи за парите и финансите си, а това би повлияло и на начина, по който те ще предадат наследството си на следващото поколение. Това показва скорошен доклад на компанията за финансови услуги UBS, в който са обединени проучвания и информация, предоставена от различни източници, сред които се откроява Swiss Bank, предава elEconomista.es

"За жените наследството означава нещо повече от предаване на богатството на следващото поколение, тъй като чрез него могат да повлияят положително върху живота на другите", обясни пред CNBC Make It Мариана Маму, директор "Глобално богатство" в UBS. 

Проучването на UBS показва още, че жените са склонни да съгласуват инвестирането на парите си с личните си ценности, както и със службата си за различни каузи. Те са склонни да възприемат богатството си като източник на сигурност, да се фокусират върху финансовата сигурност и възможността да си позволят определен начин на живот за себе си и своите близки в дългосрочен план.

Разлики при завещаване на пари 

Когато става въпрос за завещаване на богатството, разликата между половете е ясно изразена, показва доклада на UBS, в който се цитират данни от проучването на Investor Watch от 2022 г.

"Повечето жени предпочитат да разпределят наследството си едва след смъртта си, тъй като не искат наследниците им да се тревожат за здравето им. Нещо повече, жените са по-склонни да се тревожат за спорове между своите потомци - това тревожи 44% от жените, в сравнение с 37% от мъжете", твърди Маму.

И още, 63% от жените и 53% от мъжете са посочили пред UBS в проучването, че един от техните приоритети е да бъдат гъвкави по отношение на наследството.

Що се отнася до причините за завещаването приживе, 66% от анкетираните жени казват, че по-младите поколения все още имат нужда от финансова подкрепа, в сравнение със 61% при мъжете. Те също са склонни да се стремят малко повече от мъжете да учат наследниците си как да управляват богатството си. Мъжете пък предпочитат да завещават пари преди смъртта си повече отколкото жените поради данъчни въпроси (съответно 65% и 61%) и е по-вероятно да наблюдават как техните наследници използват наследството им.

Разлики при планиране на наследство 

Според доклада на UBS, една от причините жените да се колебаят повече при определянето на съдбата на богатството си е, че не са наясно с начина, по който искат да го дарят. Според финансовата компания съществува разлика между половете в познанията относно планирането на приемствеността.

Следователно действия като търсене на съвет от финансови експерти (включително как да инвестирате, така че увеличаването на богатството да върви ръка за ръка с личните ценности) и след това планиране на наследството възможно най-скоро, са от съществено значение според UBS.

Основен биологичен фактор 

"Интегрирането на по-младите поколения по темата инвестиции често води до по-безпроблемно прехвърляне на богатство и по-малко изненади. В допълнение, включването на устойчиви инвестиционни решения може също да бъде добър начин да въведете наследниците в този финансов свят. Инвестирането със следващото поколение предоставя чудесна възможност да предадем най-важните финансови познания, които ще бъдат много полезни, когато малките деца станат пълнолетни", добавя Маму.

Друг фактор според доклада на UBS е фактът, че жените се радват на по-дълъг живот от мъжете. Това означава, че те обикновено разполагат с повече богатство, когато става въпрос за предаването му и това допълнително подчертава необходимостта те да планират правилно своето наследство и да водят откровени дискусии със семействата си. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ