Златото е напът да регистрира трето поредно тримесечие на поскъпване

Златото е напът да регистрира трето поредно тримесечие на поскъпване

Цената на златото се промени слабо по време на търговията днес, но е напът да регистрира трето поредно тримесечно поскъпване докато инвеститорите очакват данните за инфлацията в САЩ, за да получат нови сведения за позицията на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти, съобщи CNBC.

Спот златото  достигна 2 328,42 долара за тройунция. За тримесечието цените са нараснали с около 4%. Фючърсите върху златото в САЩ  се повишиха с 0,1 % до 2 338,80 долара.

"Засега златото успява да се задържи стабилно, като сегашната фаза на консолидация е толкова плитка, че хедж фондовете, които купиха в ралито през февруари и март, все още не са били предизвикани", каза Оле Хансен, ръководител на отдела за стокови стратегии в Saxo Bank.

През май цената на златото се повиши до исторически връх, тъй като комбинация от фактори - от очакванията за намаляване на лихвените проценти до мерките за стимулиране на Китай и геополитическото напрежение - повиши търсенето.

"Докато металът се задържи над 2200 долара, не виждам сериозен риск от появата на фаза на принудителна дълга ликвидация. Входящите данни ще бъдат от ключово значение, но като цяло не виждам причина, поради която златото да не може да достигне 2500 долара преди края на годината, подкрепено от множество фактори", добави Хансен.

Данните за разходите за лично потребление в САЩ (PCE), предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, се очакват в 1230 GMT.

Според старши анализатора на City Index Мат Симпсън, за да се запазят надеждите за облекчаване на политиката на Фед и да се подкрепи допълнително златото, е необходим мек набор от данни за PCE.

Златото поскъпна с повече от 1% през предходната сесия, след като данните показаха забавяне на икономическата активност в САЩ.

Междувременно управителят на Фед Мишел Боуман запази позицията си, че все още не е готова да подкрепи намаляване на лихвените проценти на централната банка при все още повишен инфлационен натиск.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ