Великобритания с по-голям икономически ръст от очакваното

 Великобритания с по-голям икономически ръст от очакваното

Британската икономика е нараснала с 0.6% в последното тримесечие на 2015 година. Това е с 0.1% над очакваното. Ръстът за цялата година е от 2.3%, вместо предсказаните 2.2%, по данни на Офиса за национални статистики(ОНС) на Великобритания, съобщава BBC.

Според други сведения дефицитът по текущата сметка на страната е нараснал до рекордни стойности.  В последните три месеца дефицитът е бил 32.7 милиарда паунда, което се равнява на 7% от брутния вътрешен продукт на Обединеното кралство, съобщи ОНС. За цялата година недостигът е от 96.2 милиарда паунда или 5.2% от БВП. И двете стойности са най-големите от 1948 година насам. Този дефицит произтича от факта, че износа на страната е бил по-малък от вноса.  

Резултатът от референдума на 23 юни може да създаде големи проблеми за финансирането на този дефицит. ОНС твърди, че причините за неговото увеличение са по-ниски доходи от директните инвестиции на Великобритания  в чужбина и същевременно по-високи разходи за чуждестранните инвеститори на територията на страната. Според ОНС силното представяне на сектора на услугите и лекото свиване на индустриалното производство също са повлияли на промените в БВП.

„Днешните данни показват, че икономическата несигурност крие реална опасност и, че точно сега не е моментът да подложим на риск нашата икономика, напускайки Европейския съюз“ каза министъра на финансите Джордж Озбърн.

Хаурд Арчър, главен британски и европейски икономист в IHS Global Insight, определи данните от последната четвъртина като „наистина ужасни“ и „крайно неприятно развитие за икономиката на кралството“. „Въпреки че пазарите до момента приемат дефицита, по текущата сметка на страната спокойно, проблемът може да стане по-сериозен, ако те изгубят доверието си в британската икономика, по каквато и да е причина, особено, имайки предвид размера на недостига от края на 2015 година.“, добави той.

„Това ще усложни задачата на Обединеното кралство да привлече инвестиции, с които да финансира настоящия дефицит, а може и да навреди и на британската лира. Очевиден повод за подобна загуба на доверието, от страна на пазарите, може да бъде евентуален вот за напускане на ЕС, на референдума на 23 юни.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ