Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кабинетът обеща стабилност и реформи
„Стабилност“ и „реформи“ бяха най-често споменаваните думи на 8. Национална дискусия „ДА! На българската икономика“, която се проведе днес в София хотел Балкан. Тя събра над сто представители на бизнеса и трима министри – на финансите Владислав Горанов, на икономиката – Божидар Лукарски, и Теменужка Петкова, министър на енергетиката.
Стабилността и реформите са двата стълба на икономиката. Стабилността – политическа и икономическа, е постигната, реформите продължават, изтъкна Лукарски и подчерта, че белег за това са рекордните инвестиции през миналата година. Тогава за пръв път от 2009 г. преките чуждестранни инвестиции достигат до рекордните 1,6 мрлд. евро. По този показател България е на 1. място сред страните от Централна и Източна Европа, подчерта министърът. Той спомена, че предстоят нови промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които ще направят мерките за стимулиране на капиталовложенията у нас по-гъвкави и приложими за различните региони и браншове.
Министър Петкова обяви, че от 1 юли ще стартира търговията с дългосрочни енергийни договори в реално време на създадената неотдавна Българска независима енергийна борса. Като постижение на кабинета тя отбеляза договорената с ЕК отстъпка в цената на тока от ВЕИ за индустрията и предстоящото влизане в сила на специалната наредба, която ще регламентира намаляването на тежеста. Министър Горанов обеща да не променя данъчните закони и да затегне контролът в данъчната администрация и митниците.
Българският бизнес е с 10% по-оптимистичен в очакванията си, отколкото европейският, съобщи резултатите от проучване на белгийската финансова група КВС Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК и кънтри мениджър за България на групата. „Оптимизмът ми има сериозни основания – подчерта банкерът. - Икономическият цикъл е във възход, има изобилие от евтини пари, има вътрешни и външни програми за подпомагане на бизнеса, оцеляха стабилните предприятия, свидетели сме финансова и политическа стабилност, диверсификация на пазарите, макар и да расте само с 3%, икономиката ни сега е по-стабилна, отколкото в годините, когато ръстът бе 6 на сто“. Като проблеми Андронов посочи големите правителствени разходи и демографската криза и препоръча незабавни структурни промени, въздържане от нови заеми, „жонглиране с банките“ и да се пипат данъците.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.