Лихвите по депозити в левове паднаха под 1%

Икономика

Лихвите по депозитите продължават да падат, показват актуални данни на Българската народна банка (БНБ).

През май спрямо април средният лихвен процент по депозитите за домакинствата с договорен матуритет в левове намалява с 0,66 процентни пункта (пр.п.), до 0,97%, а по тези в евро – с 0,55 пр.п. до 0,70%. В сравнение с април 2016 г. средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове се понижава с 0,20 пр.п., а по тези в евро – с 0,10 пр.п.

Лихвите по левовите депозити на бизнеса също падат. Тези в лева се понижават за месец с 0,49 пр.п., до 0,29%, а по тези в евро – с 0,15 пр.п., до 0,68%. В сравнение с април 2016 г. средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове спада с 0,12 пр.п., а по тези в евро се повишава с 0,24 пр.п.

Не така седят нещата при кредитите. Въпреки падащите лихви по депозитите, взимането на малки заеми от домакинствата нараства, докато при големите кредити се наблюдава спад.

Така например средната лихва по потребителските кредити в лева за месец нараства с 0,48 пр.п., до 10%, а по тези в евро – с 0,65 пр.п., до 7,35%. При жилищните кредити в левове има спад с 0,92 пр.п., до 5,03%, а по жилищните кредити в евро – с 0,68 пр.п., до 5,61%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове намалява с 3,32 пр.п., до 3,86%, а по другите кредити в евро – с 1,26 пр.п., до 4,23%.

През май 2016 г. спрямо април 2016 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се увеличава с 0,07 пр.п., а по тези в евро – с 0,15 пр.п. При жилищните кредити в левове той се понижава с 0,08 пр.п., а по жилищните кредити в евро – с 0,10 пр.п. При другите кредити в левове средният лихвен процент спада с 0,78 пр.п., а при другите кредити в евро – с 0,30 пр.п.

През май 2015 г. средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в левове, се понижава на месечна база срез май 2016 г. с 0,88 пр.п., до 4,98%, а по тези, договорени в евро − с 0,63 пр.п., до 5,06%. Средният лихвен процент по кредитите над 1 млн. евро, договорени в левове, спада с 1,28 пр.п., до 3,60%, а по тези, договорени в евро – с 2,27 пр.п., до 4,86%.

През май 2016 г. спрямо април 2016 г. средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в левове, нараства с 0,07 пр.п., а по кредитите до 1 млн. евро, договорени в евро − с 0,56 пр.п. При кредитите над 1 млн. евро, договорени в левове, средният лихвен процент намалява с 1,91 пр.п., а по тези, договорени в евро − с 1,76 пр.п.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Почина режисьорът на „Приятели“ и „Теория за големия взрив“ Джеймс Бъроуз
„Метрополитен" подписа два договора за разширение от 2 км на метрото в "Люлин"
Защо несигурността е по стресираща от сложността?
Иран отново затвори Ормузкия проток заради продължаващите удари в Ливан
Външният министър на Италия отмени визитата си в САЩ заради скандала между Тръмп и Мелони
Как да изберете PR фирма в ерата на изкуствения интелект?
Белият дом обсъжда облекчаване на ограниченията за иранските футболисти на Световното