Самоунищожаващата се икономика на Путин

Самоунищожаващата се икономика на Путин

Малко повече от година след „черния вторник”, когато рублата загуби четвърт от стойността си само за ден, състоянието на руската икономика все още е неясно. През последните 12 месеца БВП на страната загуби 3,9% - по-малко, отколкото мнозина очакваха преди година – и правителството успя да постигне инфлация под 13%. Но всяка официална прогноза, обещаваща завръщане към растеж до третото тримесечие на 2015, остана нереализирана, а последвалите проекции за ръст по-късно тази година също изглеждат нереалистични.

Както международните финансови институции, така и руското икономическо министерство вече са съгласни, че през 2016 икономиката няма да тръгне нагоре; през декември МВФ и Световната банка прогнозираха 0,6-процентов спад, а миналата седмица руските власти заявиха, че очакват свиване с 0,8%. И все пак общото мнение е, че икономиката ще продължи да се разраства през 2017. Ако това наистина се случи, може да се каже, че всичко е било поредното временно падение, предизвикано от поевтиняващия петрол и Западните санкции.

Ами ако растежът не се завърне? Тогава какво?

Смея да твърдя, че руската икономика се представя много по-зле, отколкото през 2009 година. Реалният разполагаем доход е значително по-малък, а номиналните заплати – преизчислени в долари по настоящия обменен курс – по-ниски отколкото през 2005. Продажбите на дребно са потънали двойно спрямо 2009. Държавните постъпления, също преизчислени в долари, са на нивото от 2006 година. Средната цена в рубли на един апартамент в Москва се е понижила с 16% спрямо нивата от 2014 година. Наемите на офиси в Москва и Санкт Петербург са се върнали към тарифите от 2002 година. Руската икономика страда както от ефектите на намаляващите приходи от петрол и нарастващия бюрократичен натиск, така и от параноичната външна политика на страната.

При оценяването на руската икономика от 2000 година насам се виждат два отличителни периода. Първият продължи от 2000 до 2007, когато икономиката се разрастваше с по около 7% годишно, фондовият пазар RTS се изстреля нагоре, а средните доходи се увеличиха над 3 пъти. Данъците бяха понижени, а международното сътрудничество се увеличи. Русия процъфтяваше.

След това настъпи втория период, който сега можем да наречем застой. Между 2008 и 2015 средният годишен ръст почти достигна 0%; изтичането на капитали се ускори; чуждестранните инвеститори останаха на заден план; бизнес климатът се влошил; дузини данъци бяха въведени отново или увеличени. Военните разходи се удвоиха, когато президентът Владимир Путин стартира операции в Грузия, Украйна и Сирия, и като че ли той напълно пренасочи вниманието си от икономическите въпроси към геополитическата сфера.

Този втори период обикновено е изобразяван като две кризи и едно възстановяване, но е по-точно да го третираме като един дълъг период без растеж. Като министър-председател, Дмитрий Медведев признава, че Русия не е била излязла напълно от предходната криза, преди да попадне насред нова. Така погледнато, периодите на възход и застой се допълват, като всеки продължава 8 или 9 години. Докато руската икономика е изцяло подчинена на политиката, която става все по-малко либерална, почти няма надежда за възстановяване, дори ако санкциите бъдат отменени, а цените на петрола се завърнат към нормалните си нива

Русия и преди е устоявала на кризи, но нито през 1998, нито през 2008 толкова много чуждестранни компании не са изоставяли своите инвестиции. Със контра-санкциите си срещу Европейския съюз, напрежението с Турция и прокламациите, че международните спогодби са погазвани от непрестанно променящите се руски закони, правителството пречи на местните и международните инвеститори да се развиват. През последната година над 20 западни корпорации, сред които Opel, Adobe Systems и Stockmann, закриха бизнесите си в Русия; около 30 производствени цеха, собственост на чужденци, бяха затворени. Нетната емиграция от Русия се увеличи от 35 000 годишно между 2008 и 2010 до над 400 000, по предварителни данни, през 2015. Не виждам признаци тази тенденция да се промени.

Ако съм прав и руската икономика се свие през 2016, както стана през 2015, може би сме свидетели не на поредната криза ,а на началото на продължителен срив – нещо подобно на случилото се във Венецуела през втората половина на миналото десетилетие. Ако е така, застоят няма да се смени с подем, а със свободно падане, което може да продължи години – много вероятно да обхване и четвъртия мандат на Путин (или петия, зависи как броите), който започва през 2018.

Основната причина за това е, че през 90-те и началото на 21-ви век Русия – колкото и хаотична да изглеждаше – бе държава на надеждата и инвеститорите бяха привлечени от динамичните и подобряващи се местни условия. Това се промени след 2012. Сега Русия е територия на разочарованието.

С напредването на 2016 съветвам всички, които следят представянето на руската икономика, да стъпват внимателно. Ако ръстът не се завърне, вероятно страната навлиза в период на икономическо самоунищожение, което може би ще бележи третата фаза от управлението на Путин.     

Владислав Иноземцев е руски икономист, социолог и политически деятел. Той е член на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон и директор на Центъра за изследване на постиндустриалното общество в Москва. Материалът е публикуван в сайта на Washington Post.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
"УниКредит" срещу "Комерцбанк": Ще се роди ли "европейски шампион"?
Италиански прокурори обвиниха 7 души и 2 фирми във връзка с дефектните части за самолетите Boeing
Руанда започва ваксинация срещу вируса Марбург, за да ограничи смъртоносната епидемия