Световната банка: Войната в Сирия струва 35 млрд. долара

Икономика

Икономическата цена на войната в Сирия достига 35 млрд. долара по данни, публикувани от Световната банка.

Числото отразява пропуснатите икономически ползи за Сирия и петте съседни страни - Турция, Ливан, Йордания, Египет и Ирак, които в различна степен са засегнати от сирийския конфликт, отбелязва Франс прес.За пет години войната в Сирия е взела 260 000 жертви.

В сметката не влизат средствата, които съседните страни като Ливан и Йордания плащат, за да посрещнат бежанския поток, уточнява Световната банка.

Докладът на банката беше публикуван в деня, когато международната общност реши в Лондон да отпусне над 10 млрд. долара за сирийските бежанци до 2020 г.

Според Световната банка стойността на материалните щети от войната (транспорт, здравеопазване, образование и пр.) в шест сирийски града, сред които Хомс и Алепо, са между 3,6 и 4,5 млрд. долара.

Съседните страни са под огромен бюджетен и икономически натиск. Само в Ливан бежанците струват 2,5 млрд. долара годишно на страната по данни на банката.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната