7,6 млрд. евро за България по 7 нови оперативни програми

 7,6 млрд. евро за България по 7 нови оперативни програми

За периода 2014-2020 г. в България ще има 7 нови оперативни програми на обща стойност 7,6 млрд. евро. Това заяви еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу след срещата си с премиера Бойко Борисов. Днес Европейската комисия прие останалите 2 оперативни програми за България - „Околна среда“ и „Региони в растеж“.

По думите на Крецу парите се насочват към ключови области, където да се създаде заетост, да се развият иновациите, да се насърчат младите и да се изгради бъдещето на държавата.

"Впечатлена съм от работата на българските власти за програмен период 2007-2013 г. Това е съвместно усилие и вече наблюдаваме резултати, тъй като вече усвояването е над 75%. Вижда се, съвместните усилия дават резултати, тъй като преди 6 месеца нивото на усвояване за предишния програмен период беше около 60 %", посочи еврокомисарят.

Тя обяви, че България е успяла да избегне риска от връщане на средства на стойност 250 млн. евро, но все още остават 1,8 млрд. до края на програмния период.

Средствата по новата програма „Околна среда“ са 1,77 милиарда евро, от които 1,5 милиарда евро са по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд и се допълват от национално съфинансиране. Тя предвижда редица конкретни мерки в подкрепа на по-нататъшното преминаване на България към по-конкурентоспособна нисковъглеродна икономика, съответстваща на високите стандарти на ЕС за опазване на околната среда и ефикасно използване на ресурсите.

Средствата по програмата „Региони в растеж“, която също беше приета днес, са на стойност 1,3 милиарда евро и са финансирани от ЕС по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране общият им размер надхвърля 1,5 милиарда евро. Програмата ще действа в подкрепа на регионалните и градските политики за справяне с териториалните различия в страната. Тя ще допринесе за по-добро социално приобщаване, енергийна ефективност, свързаност и здравеопазване.
По-голямата част от инвестициите ще бъдат насочени към подобряването на ежедневието на живущите в българските градове и техните околности. За първи път помощта ще се базира на стратегии, съчетаващи различни видове инвестиции и приоритети за устойчиво градско развитие, разработени от градските органи. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ