Факт на деня: Японските и южнокорейски фирми – с най-големи спестявания

Факт на деня: Японските и южнокорейски фирми – с най-големи спестявания

Факт на деня: Японските и южнокорейски фирми – с най-големи спестявания

Компаниите в Япония и Южна Корея държат най-големи фирмени спестявания в света, следни от тези в Германия и Съединените щати. Това сочи днешна графика с коментар на списание „Икономист“. „В тези страни по света шефовете са почувствали най-голяма нужда да се застраховат от финансови кризи и икономически обрати", коментират авторите. Смята се също, че друга причина за това вероятно е била, че в тях е имало по-малко инвестиционни възможности заради застаряването на населението.

Специално Източна Азия е екстремен случай. Японските фирми държат в запас 229 трилиона йени, което се равнява на 2,1 трилиона долара и 44% от БВП на страната. Южнокорейските им колеги пък са спестили 459 трилиона вона или 440 милиарда долара – 34% от южнокорейския БВП. За сравнение, в Щатите компаниите разполагат със спестени 1,8 трилиона долара или 11% от БВП.

Големите парични суми, задържани в запас от южноазтаиските компании, не са нещо хубаво, посочва икономическото издание. Ако бизнесът в Япония и Южна Корея похарчи само половината от големите си парични резерви, той ще стимулира глобалната икономика с около 2%. За жалост обаче това едва ли ще се случи – мениджърите в двете държави си спомнят горчивия опит на финансовия колапс след кризите в Япония в началото на 80-те години и в Южна Корея от 1997 г. Тогава връзките на фирмите с банките пропадаха безвъзвратно за една нощ. Днешните бизнес ръководители добре си спомнят това. Последвал ефект върху поведението им на свръхчувствителност оказа и глобалната финансова криза след 2008 г.

„Странното нещо в предпазливостта е, че прекалено много от нея може да бъде смъртоносна. Твърде внимателните шофьори, които пълзят по магистралата, създават повече риск, отколкото избягват. Децата, свръхзащитени от микроби, накрая имат по-слаба имунна система. С икономиките е същото: твърде голямото спестяване може да доведе до загуба на жизненост или, както Кейнс го е постановил, до „парадокс на спестовността“. Ето защо японските и южнокорейски компании, два от най-големите парични съдържатели в света, трябва да бъдат убедени да започнат да харчат“, допълва „Икономист“.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ