Четири нови сметки за плащане на данъци и осигуровки

Четири нови сметки за плащане на данъци и осигуровки

Четири нови сметки за плащане на данъци и осигуровки

От днес ще плащаме данъците и осигуровките си в четири отделни сметки. Промяната се налага заради изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, направени заради обявяването на единната сметка за противоконституционна.

От днес всички плащания на данъци и други плащания към централния бюджет ще се превеждат от лицата по нови банкови сметки на съответните териториални дирекции на НАП, като за всички тези преводи се прилага код за вид плащане 11 00 00 .

При всички плащания за социално–осигурителните фондове към НОИ ще се прилага код за плащане 55 11 11.

Всички плащания за здравноосигурителните вноски към НЗОК се извършват от лицата по нови банкови сметки на съответните териториални дирекции на НАП, като за тези преводи се прилага код за вид плащане 56 11 11.

Всички плащания за ДЗПО продължават да се превеждат от лицата по досегашните банкови сметки за ДЗПО на съответните ТД на НАП, като за всички тези преводи се прилага код за вид плащане 58 11 11.

При превод към банковите сметки за приходи от централния бюджет, НОИ и НЗОК и сметки за ДЗПО на ТД на НАП не е необходимо в платежното нареждане да се попълват следните реквизити:

  •  "Номер на документа, по който се плаща";

  •  "Дата (ддммгггг) на документа";

  •  "Период, за който се плаща". 

Припомняме ви, че в началото на февруари Конституционният съд отмени единната сметка с мотив, че тя нарушава правата на данъкоплатците. Според КС с единната сметка се създава заплаха за правата на осигурените у нас и се нарушава принципът на правовата държава, тъй като човек може да внесе пари за пенсия, безработица и болест, а всъщност със сумата да бъдат погасени данъчни задължения. Според КС така се застрашава осигурителната система.

В тази връзка Министерство на финансите и НАП представиха на среща с бизнеса и синдикатите два варианта, свързани с решението на Конституционния съд (КС) за единната сметка. В първия вариант се предвижда тя да бъде разделена на четири отделни сметки - за републикански данъци, за вноски за държавно обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за здравноосигурителни вноски. Във всяка от тях ще действа принципът на единната сметка, като първо ще се погасяват най-старите задължения. Вторият вариант предлага една сметка с 4 кода за избор на вид плащане. По-късно бе решено да остане първият вариант.

Миналата сряда парламентът одобри на второ четене измененията в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). С приетите промени се предвижда преходен режим за регламентиране на текущите правоотношения, касаещи постъпили до датата на влизане в сила на закона за изменение и допълнение на ДОПК суми за публични задължения, като с тези суми ще се погасяват установените по реда на Глава четиринадесета от ДОПК към датата на влизане в сила на този закон задължения, освен ако не е подадено искане за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и задължителни осигурителни вноски. Създава се и правна възможност в срок от три месеца от влизането в сила на закона длъжникът да посочи по ред и начин, определени със заповед на изпълнителния директор на НАП, вида на публичните задължения, които да бъдат погасени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ