Шефът на БФБ: Бялата лястовица "Сирма Груп Холдинг"

Шефът на БФБ: Бялата лястовица Сирма Груп Холдинг

Днес стартира продажбата на акции на „Сирма Груп Холдинг” на Българската фондова борса (БФБ). За около час софтуерният разработчик прехвърли през борсата 3 679 747 акции на обща стойност 4,457 млн. лв.

Във връзка с най-очакваното събития през тази година на борсата, Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ, даде специално интервю за „Мениджър Нюз”.

- Господин Такев, при какви нива отвори борсата днес? Бихте ли сравнили състоянието на търгуваните обеми днес и преди една, две и три години назад?

- Повечето индекси на БФБ-София в момента отбелязват повишения. През 2015 г. обемите на вторичния пазар намаляха спрямо 2014 и особено 2013, като причините за това са не една или две, но въпреки това те могат да бъдат компенсирани.  Липсата на доверие към част от публичния бизнес, която е и основна причина за моментното състояние, обаче не бива да се прехвърля към останалата част от компаниите. Независимо от всичко, на борсата продължават да се търгуват компании, за които вярваме, че могат да бъдат добър пример на всички непублични дружества, обмислящи на някакъв етап листване.

- Как започна вторичното предлагане на акциите на най-голямата българска софтуерна компания "Сирма груп холдинг"?

- Все още е рано да се правят заключения относно вторичната търговия, тъй като тя започна днес и компанията трябва да си създаде история. Такава така или иначе ще бъде натрупана с времето, като съм убеден, че намеренията на мениджмънта относно публичността на дружеството ще се материализират и Сирма Груп Холдинг ще бъде един от примерите за добре обмислено и прецизно изпълнено IPO, част от дългосрочната бизнес-стратегия на компанията.

- Кои са другите компании, които успяха да наберат значителни средства от IPO? Какво това говори за българската икономика?

- Други публични предлагания от началото на годината не е имало, както и през миналата година. Ето защо за много пазарни участници това предлагане се явява един вид бяла лястовица и в някаква степен съвпада с бавно повишаващия се интерес към България от страна на чуждестранни инвеститори. Все още е рано да се правят заключения в кой момент този интерес ще се материализира в конкретни вложения, но повечето колеги, имащи бизнес-взаимоотношения с тази група инвеститори, са на мнение, че интересът се завръща, макар и все още бавно.

- Последните месеци как инвеститорите гледат на борсата и какъв завършек на годината очаквате?

- До края на 2015 г. едва ли може да се очаква сериозна промяна в сантимента на инвеститорите, макар месец декември традиционно да е по-активен от останалите. Годината беше такава, че на повечето пазарни участници им се иска да тя бързо да остане в миналото Според мен следващата година има потенциал да обърне текущия тренд, ако бъдат реализирани още няколко по-значими публични предлагания, по които колеги от пазара вече работят. Ние също ще продължим да осъществяваме контакт с мениджмънта на компаниите, за които считаме, че финансиране през борсата би имало смисъл за тях и до които достигнахме при вторият ни проект за последните 4 години, в резултат на който анализирахме публичните данни на над 1000 дружества. Бързи ефекти не могат да се очакват, но така или иначе за капиталовите пазари трябва да се мисли в голяма перспектива.

- Каква ще бъде 2016 година за компаниите, които решат да наберат капитал през БФБ?

- Според мен най-индикативно ще бъде първото тримесечие на следващата година, когато е твърде възможно да станем свидетели на анонсирането на нови IPO-та. Също така, в самия му край ще станем свидетели на окончателните финансови отчети на всички публични компании за тази година. Разбира се, преди да бъдат публикувани самите отчети изводи не могат да се правят,  но все пак ми се струва, че текущата година ще се окаже добра за дружествата със здрав бизнес-модел.

Венцислав Савов

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ