Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът на европейските отбранителни компании процъфтява, но работници липсват

Павел Чехал смята, че чешката компания, за която работи, би могла лесно да генерира повече бизнес за своите ракетни и дронови двигатели, за да удвои работната си сила, само ако можеше да намери персонал.
Неговата дилема се споделя от много отбранителни компании в Европа, където правителствата увеличават разходите за боеприпаси, танкове и други оръжия в отговор на предупрежденията на президента на САЩ Доналд Тръмп, че не трябва да разчитат толкова много на Вашингтон.
Чехал е вицепрезидент по операциите в PBS Group, чието производствено съоръжение във Велка Битес, на два часа път с кола от Прага, наема 800 души. Той търси още.
„Ако бяха налични на пазара на труда, щяхме да наемем повечето от тях веднага. Имаме бизнеса за това“, каза той пред Ройтерс, добавяйки че фирмата е увеличила заплатите с 8% миналата година и планира още 10% увеличение през 2025 г., за да привлече таланти. „Сега наемаме на всички нива на компанията.“
Докато се очаква тласъкът на блока към разходи за отбрана в размер на 800 милиарда евро да създаде стотици хиляди работни места през следващото десетилетие, специално обучените инженери по изкуствен интелект, специалисти по обработка на данни, заварчици и механици, необходими за това, са в недостиг.
Ройтерс разговаря с повече от дузина компании, работодатели и работници, които заявиха, че наред с повишаването на заплатите и обезщетенията, производителите на оръжие „крадат“ от други сектори и търсят потенциални служители сред местните ученици и студенти.
PBS Group е направила крачка отвъд сътрудничеството с училища и университети, каза Милан Мачолан, главен изпълнителен директор на производственото съоръжение „Velka Bites“: „Също така стартирахме собствено училище за обучение, където генерираме собствени служители.“
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., 78% от разходите на ЕС за военни поръчки са отишли извън блока, като само САЩ осигуряват 63%, показват данни на Европейската комисия, отчасти защото европейският отбранителен сектор е фрагментиран между държавите.
ЕС планира да премести голяма част от тези поръчки в Европа и се надява, че новата му стратегия за обучение и наемане на персонал „Съюз на уменията“ (Union of Skills) ще помогне за запълване на празнината в набирането на персонал в отбраната. Междувременно в Русия наемането на персонал от добре финансирания оръжеен сектор причинява недостиг на работна ръка и другаде.
Проблеми за конкурентоспособността
Френско-германската компания KNDS, която произвежда самоходната гаубица CAESAR, използвана в Украйна, разшири смените в основния си производствен обект в Бурж, Централна Франция, и увеличава наемането с 50% годишно.
Набирането на персонал остава ключов въпрос, каза Никола Шамуси, управляващ директор на KNDS France, добавяйки че има ограничение за това колко могат да увеличат заплатите.
„Не забравяйте, че сме във военна икономика, но сме и в икономическа война. Ако заплатите ни се увеличат неконтролирано, ще бъдем по-малко конкурентоспособни“, каза той.
Експерти по изкуствен интелект, които могат да разработват автономни оръжейни системи, както и хора с опит в продукти, произвеждани в малки количества, са особено търсени, казаха участници в индустрията.
„Няма да произвеждаме CAESAR по същия начин като Peugeot 308. Трябва да усвоим много, много специфично ноу-хау, което изисква много специфични умения. А те са рядкост на пазара на труда“, каза говорителят на KNDS Габриел Масони.
Увеличаването на разходите за отбрана до 3% от БВП от сегашната цел на НАТО от 2% би изисквало до 760 000 нови квалифицирани работници в Европа, заяви консултантската фирма за управление Kearney в скорошен доклад.
„Независимостта на отбранителната политика в Европа би била възможна само ако местният дял от разходите за отбрана се увеличи драстично, което от своя страна би могло допълнително да изостри недостига на персонал“, пише в доклада партньорът на Kearney Гуидо Хертел.
Rheinmetall - най-големият производител на боеприпаси в Европа - планира да увеличи работната си сила с около 29%, или до 9000, до 2028 г., предимно с разработчици на продукти, инженери, заварчици и техници по електроника, съобщиха от компанията пред Ройтерс.
Компанията за производство на подводници и фрегати Thyssenkrupp Marine Systems търси до 1500 работници за корабостроителницата си във Висмар, Северна Германия. Компанията проучва търговски панаири, но твърди, че недостигът на STEM експерти, обучени в областта на математиката, информационните технологии или науките, е предизвикателство - мнение, споделяно от Leonardo в Италия.
„В миналото фактът, че предлагахме сигурни и качествени договори, беше достатъчен, за да гарантира нашето лидерство, но днес младите хора предпочитат други сектори пред индустрията“, каза аерокосмическата и отбранителна фирма, която се обръща към университети и технически училища.
Годфроа Жордан, генерален мениджър на Headhunting Factory, базирана в Париж агенция за подбор на персонал, е специализирана в намирането на механици, системни инженери и техници за някои от 4000-те малки и средни доставчици в отбранителната промишленост на Франция.
„Хората, към които се насочваме, са на работни места, където никога не са били подбирани, те дори нямат автобиография“, каза Жордан пред Ройтерс. „Когато им се обаждаме, те си мислят, че е измама.“
„Това не е проблем с финансите; това е проблем с човешките ресурси, защото липсват необходимите умения“, добави той.
Търсени работници в автомобилната промишленост
Емрулах Караджа, който е работил в скоро затворения завод на автомобилния доставчик Continental в Гифхорн в продължение на 25 години, обмисля преминаване към Rheinmetall, който управлява фабрика на около 50 км северно.
Но бащата на три деца, който се е обучил за машинен оператор, специализиран в технологии за пластмаси, обмисля и други варианти без тричасовото пътуване до работа. „В продължение на 25 години имах лукса да стигам до работа в рамките на пет минути“, каза той.
Трудностите в автомобилната индустрия помогнаха на чешкия производител на боеприпаси и снаряди STV Group да наеме част от над 200-те души, които възнамерява да добави към завода си във Високе Мито на 155 км от Прага до средата на следващата година, каза председателят му Дейвид Хак.
„С влошаването на ситуацията в автомобилната индустрия, сега, за първи път от дълго време, сме в ситуация, в която можем да избираме малко сред хората.“
Оливър Доер, главен изпълнителен директор на германския производител на сензори и радари Hensoldt, заяви пред Ройтерс, че компанията приветства бивши работници в автомобилната индустрия, защото са свикнали с производство „точно навреме“.
„Там се надяваме да придобием експертиза, която да ни подкрепи по пътя към серийно производство, към увеличаване на производството“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.