ЕС опитва да спечели благоразположението на Тръмп с омари

ЕС опитва да спечели благоразположението на Тръмп с омари

Брюксел е хвърлил нова стръв в опит да сключи търговска сделка с Доналд Тръмп – американски омари, пише „Файненшъл таймс“.

По време на първия мандат на американския президент, блокът се съгласи през 2020 г. да премахне митата за омарите, тъй като Тръмп се опитваше да спечели подкрепа за кандидатурата си за преизбиране в щата Мейн, известен със своите морски дарове. Но споразумението изтича на 31 юли, точно след планирания край на примирието в настоящата търговска война между двете страни.

Европейската комисия е отворена за удължаване на споразумението за омарите като част от пакет за премахване на тарифите, наложени от Тръмп след завръщането му на власт през януари, твърдят двама служители на комисията. От ЕК са отказали коментар пред изданието.

Разговорите започнаха сериозно миналата седмица, след като двете страни обмениха документи за преговори за първи път, очертавайки области на дискусия, вариращи от търговския излишък на ЕС със стоки до инвестиционните възможности и регулациите, които САЩ смятат за бариери пред търговията.

Тръмп наложи мита от 20% върху почти целия внос от ЕС на 2 април като част от своя глобален „реципрочен“ тарифен план, но след това намали наполовина ставката до 8 юли, за да даде възможност за преговори.

В същото време американският лидер поддържа допълнителни 25% мита върху вноса на стомана, алуминий и автомобили и заплашва с още мита върху фармацевтични продукти, полупроводници, мед, дървен материал, критични минерали и части за аерокосмическата индустрия.

ЕС заяви, че е готов да намали дефицита в търговията със стоки с Вашингтон, като купува повече американски газ, оръжия и селскостопански продукти. Брюксел също така е подготвил свои собствени ответни мита.

Споразумението от 2020 г., което премахна митата на ЕС от 8% върху вноса на омари от всички страни, дойде, след като Тръмп се оплака, че търговското споразумение на ЕС с Канада е засегнало американския износ. Канадските омари не бяха обект на никакви мита по това споразумение.

Като част от същото споразумение със САЩ, тогавашният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер и комисарят по търговията Фил Хоган убедиха Тръмп да намали наполовина митата, които беше наложил върху износа от ЕС на стойност около 160 милиона долара годишно. Те включваха някои готови ястия, стъкларски изделия, запалки и части за запалки.

Износът на американски омари за ЕС е бил на стойност 111 милиона долара (93 милиона евро) през 2017 г., но до 2020 г. е спаднал до 22,3 милиона евро, само 11% от пазара на ЕС, според статистическата агенция Евростат. До 2024 г. той се е увеличил до 69,2 милиона евро – една четвърт от пазара.

Бернд Ланге, председател на търговската комисия на Европейския парламент, заяви, че търговията с омари „не е толкова икономически важна“, но е довела до деескалация от страна на Тръмп. „[Сделката] изтича в края на юли. Аз наистина съм за нейното удължаване“, каза той.

Той предложи ЕС да преразгледа и стандартите си за внос на храни и продукти за здравето на животните като част от всяка сделка.

„Като цяло, разбира се, нашите стандарти за безопасност на храните и стандарти за здравето на животните не могат да бъдат променяни“, подчерта Ланге, но „трябва да разгледаме [всяко] ограничение, за да видим дали то наистина се основава на научни доказателства“.

Евродепутатът от Германската социалдемократическа партия обаче заяви, че ЕС няма да променя екологичните разпоредби или данъци под натиск от САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ