Цените на петрола започват седмицата на червена територия

Цените на петрола започват седмицата на червена територия

Цените на петрола започват седмицата на червена територия

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, тъй като опасенията относно нарастващите лихвени проценти, които могат да доведат до забавяне на глобалната икономика и влошаване на перспективите за търсенето на горива, надделяха над очакванията за по-ограничени доставки заради съкращаването на производството от ОПЕК+, пише Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 1,04 долара, или 1,27%, до 80,62 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,04 долара, или 1,34%, до 76,83 долара за барел.

И двата сорта поевтиняха с повече от 5% миналата седмица - първият им седмичен спад от пет, тъй като търсенето на бензин в САЩ спадна в сравнение с миналата година, подхранвайки притесненията за рецесия сред най-големия потребител на петрол в света.

Слабите икономически данни за САЩ и разочароващите корпоративни отчети от технологичния сектор предизвикаха опасения за растежа и накараха инвеститорите да се отдръпнат от рисковите активи, коментира анализаторът на CMC Markets Тина Тенг. Стабилизиращият се щатски долар и растящата доходност на облигациите също оказват натиск върху стоковите пазари, добави тя.

Всички централни банки - от Съединените щати до Великобритания и Европа, се очаква да повишат лихвените проценти, когато се срещнат през първата седмица на май, опитвайки се да се справят с упорито високата инфлация.

Неравното икономическо възстановяване на Китай след COVID-19 също помрачи перспективите за търсенето на петрол, въпреки че китайските митнически данни показаха в петък, че най-големият вносител на суров петрол в света е внесъл рекордни обеми през март. Вносът на Китай от водещите доставчици Русия и Саудитска Арабия надхвърли 2 млн. барела на ден от всеки.

„Бих цитирал последните смесени икономически данни и продължаващата намеса на централната банка като основните двигатели зад скорошната корекция на цените“, каза Джон Дрискол, директор на JTD Energy Services.

Все пак маржовете на рафинирането в Азия са отслабнали стабилни заради рекордното производство от водещите рафинерии Китай и Индия, ограничавайки апетита на региона за зареждане на доставки от Близкия изток през юни.

Въпреки това анализаторите и търговците останаха оптимистично настроени относно възстановяването на търсенето на гориво в Китай към втората половина на 2023 г. и тъй като допълнителните съкращения на доставките, планирани от ОПЕК+ от май може да затегнат пазарите.

Възстановяването на търсенето на петрол в Китай се очаква да компенсира повече от забавянето на търсенето на ОИСР в близко бъдеще, докато санкциите и ограниченията на доставките добавят риск за повишаване на цените, казаха анализатори от National Australia Bank, като добавиха, че брентът може да се повиши до 92 долара за барел до края на второто тримесечие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ