Започва разработването на едно от най-големите газови находища в Европа – „Нептун Дийп“ в Румъния

Започва разработването на едно от най-големите газови находища в Европа – „Нептун Дийп“ в Румъния

Сондажната платформа „Трансоушън Барънтс“ (Transocean Barents) е готова да отплава от румънското пристанище Констанца, за да започне сондажите в едно от най-големите газови находища в Европа – „Нептун Дийп“, което ще удвои добива на газ в Румъния и има потенциал да превърне страната в нетен износител на газ, съобщават румънски медии и агенция Ройтерс.

Платформата ще се отправи на около 160 км навътре в морето и до няколко седмици ще започне сондажите в 10-те газови кладенеца, които съставляват находището „Нептун Дийп“. Инвестицията е на стойност четири милиарда евро и е поделена поравно между „О Ем Ви Петром“ (OMV Petrom), румънско подразделение на австрийската компания „О Ем Ви“ (OMV), и румънския държавен производител на газ „Ромгаз“ (Romgaz). Смята се, че находището съдържа 100 млрд. куб. метра природен газ, а първите доставки се очакват през 2027 г. 

Това е най-големият енергиен проект на Румъния от пускането в експлоатация на втория реактор на АЕЦ Черна вода преди почти две десетилетия (2007 г.), отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА. 

Платформата „Трансоушън берънтс“, която ще осъществи сондажите, пристигна в Констанца през ноември миналата година, преминавайки през Босфора. На борда ѝ има близо 160 души от 37 националности, включително 20 румънци. Сондажната платформа е на практика малък град в морето – услугите на кораба се осигуряват от 20 различни компании, като той разполага с киносалон, фитнес зала, музикална стая, кафене и офиси, разположени на четири нива, отбелязват медиите.

„Това е кораб, който умее да прави нещо повече от това да плава“, заяви Кристиан Хубати, член на борда на директорите в „О Ем Ви Петром“. 

По думите му, до няколко дни платформата ще бъде на позиция в газовото поле. „След това идва стабилизирането, закотвянето и подготовката за сондиране. Това са технологични стъпки“, каза Хубати, цитиран от румънски медии.

Платформата отплава от испанския град Картахена през октомври 2024 г. и за да премине под мостовете на Босфора на път към Черно море се е наложило да намали височината си за първи път, откакто е пусната в експлоатация през 2009 г., отбелязва Ройтерс. Платформата е работила до момента в Канада, Норвегия, Кипър и Ливан.

„Ще извлечем около 100 млрд. куб. метра природен газ, средно по осем милиарда кубични метра годишно, което ще гарантира потреблението на енергия в Румъния“, каза Кристиан Хубати. По думите му „Нептун Дийп“ ще постави страната на картата на големите производители на енергия в Европа.

Румънските власти определят проекта като стратегически и очакват той да създаде работни места и да донесе над 20 милиарда евро в държавния бюджет.

Проектът обаче е критикуван от набиращата популярност крайна десница, която определя износа на природен газ като „предателство на националните интереси“.

„О Ем Ви Петром“ информира в началото на януари, че е подписала 5-годишен договор за износ на газ от Черно море за Германия. Интерес към доставки проявяват Унгария и други държави.

Румънският информационен сайт „Хотнюз“ посочва, че Румъния вече е най-големият производител на природен газ сред страните членки на ЕС в резултат на нарастването на продукцията на „Ромгаз“. С настоящото производство от около 8-10 милиарда кубични метра газ Румъния покрива изцяло потреблението си без да зависи от внос. От 2027 г. годишната продукция на Румъния се очаква да се удвои до 18-20 милиарда куб. метра газ, пише „Хотнюз“.

Природозащитници пък се опасяват за въздействието на проекта върху околната среда. Международната правозащитна организация „Грийнпийс“ опита да блокира в съда екологичното одобрение на проекта, но загуби делото в края на януари.

Според „Грийнпийс“ проектът "Нептун Дийп" повдига сериозни безпокойства във връзка с опазването на околната среда, климатичните промени и спазването на законодателството. Екоактивистите не вярват, че "въглеродният отпечатък на проекта е нулев" и посочват, че в действителност той ще допринесе съществено за емисиите на газове с парников ефект.

Около „Нептун Дийп“ съществува и известна фискална несигурност заради мерките, които правителството в Букурещ предприема, за да намали прекомерния бюджетен дефицит, посочва Ройтерс. В края на 2024 г. дефицитът е възлязъл на 8,6 процента, призна в началото на годината министърът на финансите Танцош Барна.

Позовавайки се на неизгодни условия и данъчна нестабилност, американската компания "ЕксонМобил" (ExxonMobil), която притежаваше 50 процента от лиценза на блока „Нептун Дийп“, продаде дела си на "Ромгаз" и се оттегли от проекта през 2022 г. Сделката бе за един милиард и 60 милиона долара.

Проектът „Нептун дийп“ включва 10 кладенеца, три подводни производствени системи, офшорна платформа, магистрален газопровод до Тузла (в окръг Констанца) и газоизмервателна станция. 

Представители на „О Ем Ви Петром“ заявиха, че в момента в Индонезия се работи по производствената платформа. 

„Първата палуба на платформата е почти завършена. Видяхме и първото оборудване, което ще бъде изпратено в Индонезия, за да бъде монтирано на платформата“, каза Кристиан Хубати. По думите му напредва работата и по станцията за пречистване на газ в Тузла и по кораба, който ще обслужва и поддържа производствената платформа. 

"Нептун Дийп" обхваща площ от 7500 кв. км и се намира на около 160 километра от брега във води с дълбочина между 100 и 1000 метра. 

Румънското подразделение на „О Ем Ви“ – „О Ем Ви Петром“, планира да ускори проучвателните дейности и в офшорния участък "Хан Аспарух" в България. През ноември миналата година „О Ем Ви Петром“ сключи стратегическо партньорство с "НюМед Енерджи Болкан" (NewMed Energy Balkan) - дъщерно дружество на израелската компания NewMed Energy, за ускоряване на проучванията.

"Предвид близостта до Румъния и геоложките сходства (на българския блок в Черно море с този в акваторията на Румъния "Нептун Дийп" - бел. ред.) България е естествено продължение на нашите офшорни дейности. Напредъкът в офшорните проучвателни дейности в България има потенциала да подпомогне сигурността на енергийните доставки както в България, така и в региона", заяви през ноември Кристиан Хубати.

"Хан Аспарух" се намира южно от периметъра на "Нептун Дийп" и има площ от около 13 000 кв. км.

В началото на месеца българският министър на енергетиката Жечо Станков обсъди с представители на „О Ем Ви Петром“ перспективите пред блока "Хан Аспарух". Министър Станков подчерта, че разработването на местно находище би гарантирало енергийната сигурност на страната и региона, а също би допринесло за повишаване на конкурентоспособността на българските индустриални потребители. 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%