Делът на сделките с офиси намалява в световен мащаб, сочи проучване

Делът на сделките с офиси намалява в световен мащаб, сочи проучване

Обемът на инвестициите в офис имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се е увеличил през първата половина на 2024-та с около 29 на сто на годишна база. Според предварителните резултати това е в разрез със случващото се на европейските и световните пазари, където активността все още е потисната. Към момента очакванията са през 2024 г. обемите да достигнат до около 5,5 млрд. евро, което е около половината от средната стойност за последните 10 години, посочва един от глобалните лидери в услугите с търговски недвижими имоти "Колиърс" (Colliers) в последния си доклад.

Основна доходност 

Все още се наблюдава голяма разлика между очакванията на купувачи и продавачи по отношение на цените. В момента разходите за финансиране варират между 5 и 5,75 на сто, което се дължи на продължаващото повишаване на лихвените проценти, както и на лихвените суапове, които напоследък се смекчиха, посочват от компанията. В сравнение с други пазари в Западна Европа, като например Германия, през последните 12-18 месеца в ЦИЕ е регистрирана по-ниска корекция на цените, което заедно с останалите фактори може да доведе до по-бавна транзакционна активност през 2024 г.

Темпове на ръст на инвестиционните обеми в ЦИЕ

Обемите през първото полугодие на 2024 г. в ЦИЕ бяха сред най-ниските до момента, независимо, че се движат в положителна посока в сравнение с активността през последните 12 месеца, и спрямо европейските и световните им стойности, посочват от компанията. С почти 50 на сто Полша си осигури мажоритарен дял от регионалните обеми, като местната динамика се повиши значително през второто тримесечие. След бавната активност през миналата година някои пазари отбелязаха значително увеличение на годишна база. В целия регион регистрираните резултати варират в широки граници - от 55 на сто годишен спад на активността в Словакия до 150 на сто годишен ръст в Румъния. Средно за региона обемите са се увеличили с 29 на сто на годишна база, но са намалели с 41 на сто спрямо първото полугодие на 2022 г., показват данните на "Колиърс", цитирани от БТА.

Основна доходност 

Липсата на данни за сделки на местните пазари удължава периода на установяване на цените, а осезаемото възстановяване продължава да зависи в голяма степен от подобряването на икономическата, инфлационната и лихвената среда, коментират от "Колиърс" и посочват, че въпреки че все още не са наблюдавани значителни признаци на проблемни продажби, рефинансирането, достигащите до падеж облигации, спазването на ESG стандартите и други специфични теми, свързани със сектора или съответната страна, продължават да оказват влияние върху решенията на купувачите и продавачите.

Инвестиционни потоци по сектори 

Делът на сделките с офиси намалява както в световен мащаб, така и в ЦИЕ. През първото полугодие на 2024 г. те заемат 31 на сто от общите обеми, докато трансакциите с търговски площи запазват най-голям дял - 32 на сто. Логистичните и индустриалните имоти заемат третото място - с 24 на сто. Досега през тази година в региона има само три сделки на стойност над 200 млн. евро. Най-голямата е с портфолио от офиси, а следващите две са с търговски площи - ритейл парк и търговски център.

Инвестиционни потоци според произхода на купувача 

През първото полугодие на 2024 г. капиталът от ЦИЕ-6 е бил най-активен с почти 50 на сто дял от общите обеми в региона. В това направление Чехия е на водеща позиция с 36 на сто, следвана от Обединеното кралство с 19 на сто, други европейски държави (18 на сто) и ЦИЕ (13 на сто).

Ръст на наемите на годишна база и 12-месечна прогноза 

Анализът на данните за полугодието показва, че комбинацията от забавяне на предлагането и стабилното търсене, в допълнение към инфлацията и уравновесяването на разходите, е довела до по-стабилен ръст на наемите през последните 12 месеца, само с няколко изключения. В много случаи обаче темпът е по-бавен от този през предходния период (особено в сегмента на логистичните и индустриалните имоти), отбелязват от компанията.

В перспектива, в зависимост от отделните сегменти и динамиката на пазара, мненията са разнопосочни и варират между продължаващ ръст на наемите и стабилизиране на конюнктурата. Забавянето на предлагането в много пазари или сегменти постепенно ще доведе до намаляване на свободните площи, което допълнително ще подкрепи увеличението на наемите, особено за новите проекти, които предлагат високо качество, отлични локации и имат по-високи нива на съответствие с ESG стандартите, смятат от "Колиърс".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ