Доставките на петрол са под заплаха след атаката на Иран срещу Израел

Доставките на петрол са под заплаха след атаката на Иран срещу  Израел

Анализатори  вече виждат реална заплаха за доставките на суров петрол, след като Иран извърши нападение с балистични ракети срещу Израел и конфликтът в Близкия изток ескалира.

Във вторник Иран нанесе удара по Израел в отговор на неотдавнашното убийство на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала и ирански командир в Ливан. Иранската петролна инфраструктура скоро може да стане цел за Израел, който обмисля контрамярка, заявиха анализатори пред  CNBC.

„Конфликтът в Близкия изток може най-накрая да се отрази на доставките на петрол“, заяви Саул Кавоник, старши енергиен анализатор в MST Marquee. „Възможността за съществено прекъсване на доставките на петрол вече е неизбежна“, обобщи той.

Тези последни събития могат да променят правилата на играта след продължителен период на „умора от геополитическите рискове“, през който търговците подминаваха заплахите за прекъсване на доставките на петрол, произтичащи от ситуацията в Близкия изток, както и в Украйна, каза той.

До 4% от световното предлагане на петрол е изложено на риск, тъй като конфликтът сега обхваща пряко Иран, а атака или по-строги санкции могат да доведат до ново покачване на цените до 100 долара за барел - добави Кавоник.

Последната ракетна атака на Иран последва разполагането на сухопътни войски в Южен Ливан от страна на Израел, който засили офанзивата си срещу подкрепяната от Иран бойна групировка „Хизбула“. Повечето от 200-те изстреляни ракети бяха прихванати от израелската и американската отбрана и не се съобщава за смъртни случаи в Израел в резултат на атаката.

Нападението бе извършено в резултат на разполагането на сухопътни сили в Южен Ливан, с което Израел ескалира офанзивата си срещу подкрепяната от Иран терористична групировка „Хизбула“.

Цените на петрола се повишиха с над 5% през предходната сесия след ракетния удар, след което се понижиха до 2%. Световният бенчмарк Брент понастоящем се търгува с 1,44% по-високо на ниво 74,62 долара за барел, докато фючърсите на американския West Texas Intermediate поскъпнаха с 1,62% до 70,95 долара за барел.

Откакто въоръженият конфликт между Израел и "Хамас "започна на 7 октомври миналата година, смущенията на пазара на петрол бяха ограничени. Пазарът на петрол също остава под натиск, тъй като увеличеното производство в САЩ допълва картината на предлагането, а свитото търсене в Китай понижава цените, казва Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates.

Иран е третият по големина производител сред страните от Организацията на страните износителки на петрол, произвеждайки почти 4 млн. барела петрол дневно, по данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.

Нова фаза на войната?

Други анализатори повториха предупреждението на Кавоник.  „Тъй като Израел се насочва от Газа към Ливан и Иран, войната навлиза в нова, по-скоро енергийна фаза“, заяви пред CNBC Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group, и добави, че очаква ответните действия на Израел за ракетната атака да бъдат „несъразмерно големи“.

„Всичко ще се влоши, преди да се подобри“, каза той.

Рос Шаап, ръководител на изследователската дейност в GeoQuant, която използва структурни и високочестотни данни, за да генерира оценки на политическия риск, заяви, че моделът на организацията за анализ на риска на конфликта между Израел и Иран, който през последните 12 години остава в рамките на три стандартни отклонения от средната тенденция, е отбелязал значителен скок след последните ракетни удари.

Тези резултати показват, че се очакват „много по-големи събития“, казва Шаап.

Джош Йънг, главен информационен директор на Bison Interests, който също така наблюдава нарастваща вероятност от потенциален удар по иранската петролна инфраструктура с цел прекъсване на доставките на петрол, заяви, че това бележи „значителна ескалация“ от страна на Иран.

Ако иранският износ бъде изключен поради атака, Йънг прогнозира, че цените на петрола ще скочат до над 100 долара за барел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ