Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас

Финансовият министър на САЩ: Икономическото отделяне от Китай би било катастрофално за нас

Би било грешка Съединените щати да опитат да се отделят икономически напълно от Китай. Това заяви министърът на финансите на страната Джанет Йелън, цитирана от „Ню Йорк таймс“.

Тя също така призова за задълбочаване на икономическите връзки между двете най-големи икономики в света.

Коментарите на Йелън идват в момент, когато администрацията на Байдън се стреми да подобри отношенията си с Китай, които бяха изострени тази година, след като над американска територия прелетя китайски балон, за който Вашингтон твърди, че е бил използван за шпионаж.

Държавният секретар Антъни Блинкън планира да пътува до Пекин следващата седмица, а Йелън се надява скоро да посети азиатската страна.

По време на изслушване в Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите, Йелън даде да се разбере, че според нея икономическите отношения с Китай са от критично значение.

„Мисля, че ние печелим, както че Китай печели от търговията и инвестициите, които са възможно най-отворени. Би било катастрофално за нас да се опитаме да се отделим напълно от Китай“, каза Йелън.

Трябва да се отбележи, че Съединените щати поддържат митата, наложени от администрацията на Тръмп върху китайски внос на стойност милиарди долари, а администрацията на Байдън разработва нови ограничения, засягащи възможностите на американските компании могат да инвестират в Китай.

Йелън обаче твърди, че САЩ възнамеряват само да „намалят риска“ в отношенията си с Пекин и че нямат намерение да нанасят икономическа вреда на Китай.

„Със сигурност не смятам, че е в наш интерес да задушим икономическия прогрес на китайския народ“, каза Йелън. „Китай успя да измъкне стотици милиони хора от бедността и мисля, че това е нещо, което трябва да аплодираме.“

Въпреки че имаше отстъпчив тон, Йелън също изложи опасенията, които вероятно ще възникнат при срещите с китайските й колеги.

Поради опасения за националната сигурност, администрацията обмисля ограничения върху инвестициите на американски частни капиталови компании в китайски фирми, които имат връзки с китайската армия, отбеляза финансовият министър. Тя също така каза, че Министерството на финансите проучва допълнителни санкции срещу Китай в отговор на нарушенията на човешките права срещу уйгурите в Синдзян.

През последните месеци Съединените щати засилиха натиска върху Китай да облекчи дълга на Замбия и други развиващи се страни. Йелън се оплака, че въпреки някои признаци на желание да сътрудничи и да помогне на бедните страни да избегнат фалитите, Китай не е направил достатъчно. Тя подчерта нарастващата нужда от международни финансови институции като Световната банка и Международния валутен фонд, които да помагат на най-уязвимите икономики.

„Тези институции отразяват американските ценности“, каза Йелън. „Това служи като важна противотежест на непрозрачното, неустойчиво кредитиране от други като Китай“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ