Tech анализатори: Не подценявайте способността на Китай да създаде свои чипове от висок клас
Индустриалните анализатори са оптимисти, че китайските производители на чипове ще разработят свои собствени модерни полупроводници въпреки опитите на Вашингтон да отреже достъпа на страната до технологията, пише Си Ен Би Си.
„Не подценявам способността и решимостта на Китай да намери начин за изграждане на технологии от следващо поколение и също така да използва някои по-стари технологии, за да създаде наистина важни продукти“, каза пред медията Даниел Нюман, главен изпълнителен директор и главен анализатор в изследователската компания Futurum Group.
Китайски компании като Huawei и Alibaba изучават методи за разработване на авангардни технологии за изкуствен интелект с по-малко или по-малко мощни полупроводници, както и чрез комбиниране на различни чипове, за да намалят зависимостта от един тип хардуер, според публикация на в. „Уолстрийт джърнъл“.
Експерти от индустрията смятат, че това ще бъде „предизвикателство“ за тези китайски технологични фирми, но някои експерименти показаха „обещаващи“ резултати, съобщи изданието.
Пол Шар, вицепрезидент и директор на проучванията в мозъчния тръст Център за нова американска сигурност, каза, че „нищо не е невъзможно“
„Със сигурност мисля, че в дългосрочен план трябва да очакваме китайците да могат да постигнат този технологичен напредък. Напълно възможно е да са в състояние да го направят по-бързо, отколкото може би другите биха очаквали“, каза той.
Като отговор на усилията на Вашингтон да откъсне Китай от напреднали технологии за чипове, през май Китай забрани на ключови инфраструктурни оператори в страната да купуват продукти от американския гигант за чипове Micron Technology. Съобщава се също, че Вашингтон е призовал Южна Корея да не позволява на местните производители на чипове да запълнят празнотата на Micron в Китай.
Основателят и главен изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг каза миналата седмица, че ресурсите, които Китай отделя за своята индустрия за чипове, са „доста огромни, така че не можете да ги подценявате“.
Китай налива повече от 1 трлн. китайски юана (140 милиарда долара) в своята индустрия за чипове, според доклад на Ройтерс. Местните производители на чипове вече се възползват от държавни субсидии и подкрепяни от държавата изследователски проекти.
В резултат на това има „много стартиращи компании за графични процесори в Китай“ и съществуващите играчи трябва също да се развиват бързо, за да останат конкурентни, каза Хуанг пред медиите на събитието Computex Taipei 2023 миналата седмица. Графичните процесори се използват и за захранване на ИИ приложения.
Алтернативата
Китай също може да преследва доминация в по-старите чипове, където вече напредва, смятат анализатори.
„Китай показва добър напредък в производството на чипове, базирани на зряла технология“, каза Чарлз Ши, главен и старши анализатор за сектора на полупроводниците във фирмата за управление на активи Needham & Company.
Зрялата технология се отнася до процеси, базирани на 28-нанометрови чипове и нагоре. По-големият размер на чиповете означава означават по-стара технология.
„Тези чипове са все по-важни за автомобилната индустрия“, каза Ши. Тези 28-нанометрови чипове се използват широко в автомобилите, потребителската електроника и други продукти.
Базираният в Обединеното кралство доставчик на анализи Total Telecom заяви, че Китай е придобил компетентност в производството на 28-нанометрови и 14-нанометрови чипове през 2021 г.
Търсенето на 28-нанометрови чипове се очаква да се утрои до 2030 г., създавайки пазар на стойност 28,1 милиарда долара, според консултантската компания International Business Strategies Inc.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.