Годишната инфлация в САЩ се забави до 6% през февруари

Годишната инфлация в САЩ се забави до 6% през февруари

Годишната инфлация в САЩ се забави до 6% през февруари спрямо 6,4% през януари, отговаряйки до голяма стенен на предварителните очакванията, предаде Си Ен Би Си. Това е знак, че Федералният резерв вероятно ще увеличи лихвените проценти следващата седмица въпреки скорошните сътресения в банковата индустрия.

Индексът на потребителските цени (CPI) се увеличи през февруари с 0,4% спрямо януари, когато бе отчетен месечен ръст от 0,5%, съобщи Министерството на труда във вторник. И двата показателя бяха точно в съответствие с оценките на Dow Jones.

Като се изключат нестабилните цени на храните и енергията, основният CPI се увеличи с 0,5% на месечна и 5,5% на годишна база. Месечното повишение беше малко по-високо от прогнозата за ръст от 0,4%, но годишното ниво отговори на очакванията.

Преди публикуването на данните пазарите очакваха Фед да одобри ново увеличение на лихвите с 0,25 процентни пункта. Тази вероятност се увеличи след доклада за индекса на потребителските цени, като търговците сега оценяват около 85% вероятността Фед да вдигне лихвения процент с четвърт пункт.

„Дори на фона на настоящите банкови страхове, Федералният резерв все пак ще даде приоритет на ценовата стабилност пред растежа и вероятно ще повиши лихвите с 0,25% на предстоящата среща“, каза Джефри Роуч, главен икономист за САЩ в LPL Financial.

Намаляването на енергийните разходи спомогна за забавянето на потребителските цени. Цените в сектора нараснаха с 0,4% на месечна и 5,2% на годишна база, което е забавяне в сравнение с ръста от 2% на месечна и 8,7% на годишна база през януари. Това се дължи основно на 7,9% спад в цените на петрола.

Забавяне има и при растежа на цените на храните до 0,4% на месечна и 9,5% на годишна база през февруари. През януари цените на храните скочиха с 0,5% на месечна и 10,1% на годишна база.

Разходите за подслон, които формират около една трета от общия индекс на потребителски цени, са се увеличили с 0,8% на месечна и 8,1% на годишна база. Служителите на Фед до голяма степен очакват жилищните и свързаните с тях разходи като наем да се забавят през годината.

„Разходите за жилища са ключов двигател на данните за инфлацията, но те също са изоставащ индикатор“, каза Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS. „Обикновено отнема шест месеца, за да бъдат отразени новите данни за наема в CPI“, добави тя.

CPI измерва широк набор от стоки и услуги и е една от няколкото ключови мерки, които Фед използва при формулирането на паричната политика. Докладът, заедно с индекса на цените на производител, който се очаква да бъде представен утре, ще бъдат последните данни, свързани с инфлацията, които централните банкери ще видят преди срещата си на 21-22 март.

Сътресенията в банковия сектор през последните дни предизвикаха спекулации, че централната банка може да даде сигнал, че скоро ще спре цикъла на повишаване на лихвените проценти, тъй като служителите започват да виждат ефект от мерките за затягане през последната година.

Миналата седмица председателят на Фед Джеръм Пауъл каза пред две комисии на Конгреса, че централната банка е готова да повиши лихвените проценти повече т очакваното, ако инфлацията не спадне. Това предизвика вълна от спекулации, че Фед може да приеме увеличението с 0,5 процентни пункта следващата седмица.

Фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank през последните няколко дни обаче проправиха пътя за по-сдържан подход към паричната политика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ