"Голямата петролна петорка" с печалба от 195 млрд. долара за година 

Голямата петролна петорка с печалба от 195 млрд. долара за година 

"Голямата петролна петорка" с печалба от 195 млрд. долара за година 

Рязкото покачване на цените на енергията през миналата година позволи на "голямата петролна петорка" - американските ExxonMobil и Chevron, британските BP и Shell и френската TotalEnergies да акумулират печалба за общо 195 млрд. долара за година.

Днес френската нефтена и газова компания TotalEnergies отчете резултатите от дейността си за четвъртото тримесечие  на  2022 година. В края на годината тя удвои печалбите си и получи рекордните  $36,2 млрд.

По-рано други водещи западни петролни и газови компании отчетоха рекордни печалби за изминалата година – американските ExxonMobil и Chevron, британските BP и Shell.

В своите отчети западните компании отбелязват рязкото увеличение на производителността на покачването на цените на енергията, причинено от увеличаване на геополитическата нестабилност от войната в Украйна и напрегнатите отношения между Китай и Тайван. Ръстът на приходите на водещите  компании също беше достатъчен, за да покрие отписванията, свързани с изтеглянето от Русия или съкращаването на редица проекти в тази страна, пише "Комерсант".

Рекордните печалби на нефтените и газовите корпорации вече накараха редица наблюдатели да предположат, че властите на страните, в които оперират тези компании, може да се насочат към въвеждането или увеличаването на неочакваните данъчни приходи за петролните компании. 

Миналата година британското правителство въведе данък върху неочакваните печалби за своите петролни и газови компании. Така кабинетът на тогавашния премиер Борис Джонсън успя да прибере в хазната 5 милиарда британски лири (6,3 милиарда долара) от 25% данък. Средствата бяха вложени в социални трансфери в размер на 650 британски лири (786 долара) за 8 милиона британски семейства с ниски доходи.

Тази година опозиционната Лейбъристка партия призова правителството да увеличи данъка върху неочакваните печалби върху петролните и газовите корпорации, но министърът на финансите Джереми Хънт каза, че не възнамерява да го повишава.

"Всичко повече ще забави инвестициите, ще увеличи зависимостта от Путин и ще повиши цените на енергията. Ние ще се държим отговорно"", каза Хънт в реч пред британския парламент. 

В същото време някои петролни корпорации вече правят опити да избегнат подобни данъци. През декември германското и холандското подразделения на ExxonMobil подадоха иск в Европейския съд с обща юрисдикция в Люксембург.

Exxon настоява за премахване на данъка на ЕС върху свръхпечалбите на нефтените и газовите корпорации, за въвеждането на който властите в ЕС се съгласиха през септември.

Данъкът влезе в сила на 31 декември и възлиза на 33% от всички печалби на такива компании през 2022-2023 г., което е с 20% или повече по-високо от средната им печалба в периода от 2018 до 2021 г.

Според замисъла на властите в ЕС, новият данък в лицето на нарастващите цени на енергията трябва да помогне за намаляване на сметките за електричество за обикновените домакинства. Делото на ExxonMobil срещу ЕС може да отнеме цялата 2023 г., припомнят експерти.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ