Инфлацията в САЩ през януари се оказа по-висока от очакваното

Инфлацията в САЩ през януари се оказа по-висока от очакваното

Инфлацията в САЩ нарасна повече от очакваното през първия месец на 2023 г., сочат данни на Министерството на труда, цитирани от Си Ен Би Си.

Индексът на потребителските цени, който измерва широка кошница от стоки и услуги, се повиши с 0,5% през януари в сравнение с предходния месец и с 6,4% на годишна база. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха повишения от съответно 0,4% и 6,2%.

Основната инфлация, която не включва волатилните цени на храните и енергията, се повиши с 0,4% на месечна база и 5,6% спрямо същия месец на предходната година.

Нарастващите разходи за подслон представляват около половината от месечното увеличение, се казва в доклада на Бюрото по трудова статистика. Компонентът представлява повече от една трета от индекса и е нараснал с 0,7% на месечна база и 7,9% на годишна.

Енергията също имаше значителен принос, съответно с 2% и 8,7%, докато разходите за храна се повишиха съответно с 0,5% и 10,1%.

Въпреки че повишенията на цените намаляват през последните месеци, данните от януари показват, че инфлацията в САЩ все още е устойчива и че икономиката може да изпадне в рецесия тази година.

Това се случва въпреки усилията на Федералния резерв да потуши проблема. Централната банка на САЩ повиши референтния си лихвен процент осем пъти от март 2022 г. насам, тъй като миналото лято инфлацията нарасна до най-високото си ниво от 41 години.

През последните дни председателят на Фед Джеръм Пауъл говори за действащи „дезинфлационни“ сили, но числата от януари показват, че централната банка вероятно все още има работа за вършене.

В доклада на Министерството на труда обаче има и някои добри новини. Медицинските услуги са поевтинели с 0,7%, цените на самолетните билети са намалели с 2,1%, а цените на употребяваните автомобили са паднали с 1,9%, според сезонно коригираните данни.

Ръстът на цените на жилищата поддържа долна граница на инфлацията, въпреки че се очаква тези числа да се забавят по-късно през годината. По тази причина някои служители на Фед, включително Пауъл, казват, че разглеждат по-внимателно инфлацията на основните услуги минус цените на жилищата при определяне на паричната политика.

Пазарите очакват Фед да повиши лихвения си процент с още половин процентен пункт спрямо текущия си целеви диапазон от 4,5%-4,75%. Това ще даде време на централните банкери да наблюдават по-широките икономически въздействия от затягането на паричната политика, преди да решат как да продължат. Ако инфлацията не спадне, това може да означава повече повишения на лихвите.

Широко разпространено е убеждението, че икономиката може да изпадне в най-малкото плитка рецесия по-късно тази година или в началото на 2023 г. Въпреки това, последните данни от Фед в Атланта показват, че очакванията са брутния вътрешен продукт на САЩ да нарасне с 2,2% през първото тримесечие на тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Над 1 милиард долара в криптовалута бяха откраднати от втората по големина борса Bybit
На днешната дата, 23 февруари
Зеленски планира пресконференция преди годишнината от руското нахлуване
НАТО продължава с мащабните учения на фона на опасенията за промяна в курса на САЩ
Военните стартъпи в Европа са новият хит на борсите и при инвеститорите
Сутрешният ритуал, който е добре да отложите с няколко часа
Израел отлага освобождаването на палестински затворници от израелски затвори
Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София